W Polsce jest naprawdę sporo kompleksów wypoczynkowych z wodą termalną. Mimo że wstęp do takiego miejsca jest droższy niż do klasycznych basenów, to warto od czasu do czasu wydać nieco więcej, aby doświadczyć właściwości wód termalnych. Warto pamiętać, że termy to nie tylko baseny. Sprawdź, co jeszcze można zobaczyć w kompleksach, a przede wszystkim, gdzie warto pojechać. Prezentujemy listę wybranych miejsc z całej Polski.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Sam termin "termy" pochodzi ze starożytnego Rzymu. To słowo oznacza po prostu łaźnie publiczne. Woda może być określana mianem termalnej tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest pozyskiwana z głębi ziemi, a jej temperatura na ujściu ma minimum 20 stopni Celsjusza. Prawdziwe wody termalne w naturalnych warunkach podgrzewane są magmą, więc ich temperatura przy wydobyciu na powierzchnię może osiągać nawet 90 stopni. Ta woda ma bardzo dobre właściwości, które działają korzystanie na organizm. Zawiera sporo składników odżywczych, m.in. żelazo, magnez, miedź, wapń, lit, selen, potas, mangan, czy krzem.
Nie da się ukryć, że woda na termach jest najważniejsza. Można się w niej relaksować zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Oprócz basenów większość kompleksów oferuje także zjeżdżalnie i inne atrakcje dla najmłodszych. Dodatkowo można skorzystać z kilku rodzajów saun, często z opcją seansu aromaterapeutycznego. W ofercie znajdują się także jacuzzi z hydromasażem. Wyjazd na termy warto zaplanować wcześniej i przeznaczyć na niego kilka godzin, aby mięć czas na skorzystanie ze wszystkich atrakcji.
W Polsce jest kilkadziesiąt obiektów oferujących relaks i odpoczynek w wodach termalnych. Poniżej prezentujemy 10 popularnych kompleksów, do których warto się udać. Kolejność jest przypadkowa.
Wyjazd na termy może być ciekawą atrakcją podczas spędzania ferii zimowych z rodziną.