Seniorzy mogą dostać nawet 3 tys. złotych! Wystarczy, że wypełnią to jedno pole w PIT 2022

Niektórzy seniorzy są uprawnieni do wysokiej ulgi podatkowej. Można zaoszczędzić sporo pieniędzy składając zeznanie podatkowe za 2022 rok. Jak skorzystać z ulgi i jaki formularz należy wypełnić? Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego może zagwarantować duży zastrzyk gotówki.

Zbliża się termin złożenia zeznania podatkowego za 2022 rok. Jak się okazuje, seniorzy, którzy oszczędzali w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) mogą zachować sporo pieniędzy. Przysługuje im specjalna ulga.

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PIT za 2022 rok. Kto może odliczyć ulgę? 

Od stycznia 2012 roku można odkładać pieniądze w ramach IKZE. Jak podaje portal gov.pl osoby, które z tego skorzystały i w trakcie roku dokonywały wpłat są uprawnione do ulg od:

  • dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej
  • dochodu, który jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%)
  • przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Wpłaty na IKZE i limity ulg. Ile wynoszą kwoty za 2022 rok?

Wysokość wpłat na IKZE określa art. 13a ust. 1 - 4 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie z tymi przepisami wysokość wpłat na IKZE nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotność przeciętnego wynagrodzenia lub 1,8-krotność, jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą. Oznacza to, że kwoty wpłat na IKZE za 2022 rok wynoszą odpowiednio 7 106,40 zł lub 10 659,60 zł. Korzyść z IKZE może w niektórych przypadkach większa niż w przypadku ulgi na dziecko i wynieść nawet 3 tys. zł. 

Ulgi w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Jak zeznanie złożyć?

Wybór formularza zależy od formy opodatkowania. Dla osób, które:

  • rozliczają się na zasadach ogólnych jest przeznaczony PIT-37 oraz załącznik PIT/O
  • są przedsiębiorcami opodatkowanymi według skali jest przeznaczony PIT-36 oraz załącznik PIT/O
  • są przedsiębiorcami, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest przeznaczony PIT-28 oraz załącznik PIT/O
  • są przedsiębiorcami rozliczającymi się liniowo, według 19-procentowej skali jest przeznaczony PIT-36L

Ulgę należy poprzeć dokumentami, które potwierdzają dokonywanie wpłat. Powinny one zawierać dane wpłacającego, odbiorcę, tytuł przelewu i wysokość kwoty. Takim dokumentem może być np. przelew bankowy.

Więcej o: