Czym różni się chomik europejski od syryjskiego? Te ciekawostki o chomikach mogą cię zaskoczyć

W domu wielu osób można znaleźć zwierzęta. Jednak nie każdy decyduje się na psa lub kota ze względu na małą przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest kupno chomika. Te gryzonie mogą cię zaskoczyć swoim talentem. Sprawdź, co warto wiedzieć o chomikach.

Chomiki to urocze małe gryzonie, które wiele osób przynosi ze sklepu zoologicznego do domu. Zanim jednak to zrobisz, dobrze się zastanów. Chomiki, podobnie jak psy, koty i inne zwierzęta są żywymi istotami. To nie zabawki, które można zostawić w kącie i o nich zapomnieć. Dlatego kupno tych małych istot dziecku może nie być dobrym pomysłem. Jeżeli zdecydujesz się na hodowanie chomika w domu, musisz wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Te ciekawostki mogą cię zaskoczyć.

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co warto wiedzieć o chomikach? Te informacje są ważne

Najważniejszą informacją dotyczącą chomików jest to, że są to zwierzęta nocne. Oznacza to, że budzą się dopiero między 18 a 20 i bawią się do rana. Nie należy więc ich budzić w ciągu dnia, aby nie zaburzyć ich naturalnego rytmu życie, ponieważ może mieć to negatywne konsekwencje. Zamiast kupować  klatki pełne plastikowych tuneli, lepiej postawić na lokum z dodatkiem dużej ilości trocin, ponieważ chomiki uwielbiają kopać. Nie zapominaj o kółku, te zwierzęta potrzebują ruchu. Gryzonie charakteryzują się przechowywaniem pożywienia w workach policzkowych. Na dodatek są samotnikami, więc kupno lokatora dla naszego gryzonie nie jest dobrym pomysłem. 

Chomik europejski. Słodki ciężar

Ten gatunek chomika należy do największych na świecie. Może osiągać nawet 37 cm i ważyć do kilograma. Co ciekawe, chomik europejski jest uważany za sporego szkodnika w rolnictwie, a próby usunięcia go z upraw bezpośrednio przyczyniły się do zmniejszenia populacji tego gatunku. Warto wiedzieć, że ten gatunek jest objęty ścisłą ochroną w większości państw europejskich. 

Chomik syryjski. Częsty lokator w domu 

Ten gatunek chomika najczęściej można spotkać w domach. Powodem takiej sytuacji jest to, że stosunkowo łatwo go oswoić w przeciwieństwie do innych gatunków. Jest większy niż inne gatunki, jednak daleko mu do chomika europejskiego. Syryjski osiąga 15 cm i wagę do 250 gramów. Niestety żyją zdecydowanie krócej niż inne zwierzęta domowe. Zazwyczaj te chomiki są tymczasowymi mieszkańcami domów przez 2 i pół roku, czasami 3 lata. Jego futerko występuje w kolorze rudym, brązowym lub białym z plamkami. 

Więcej o: