Jak usunąć kamień w łazience? Owiń to wokół baterii, a będzie błyszczeć jak nowa

Osad z kamienia w łazience to uciążliwy problem. Choć nie można wyeliminować go całkowicie, w czasie porządków warto wykorzystać sprawdzone domowe sposoby na osad z kamienia, które znacznie ułatwią naszą pracę. Ponadto pozwolą sporo zaoszczędzić. Podpowiadamy, które triki wypróbować.

Przyczyną gromadzenie się kamienia jest twarda woda, która zawiera duże ilości soli magnezu i wapnia. Wysoka temperatura powoduje z kolei, że z wody wytrąca się węglan wapnia. Powstający wówczas osad jest nieestetyczny, a co więcej może wpływać negatywnie na działanie sprzętu, np. zatykając otwory w słuchawce prysznicowej. To dlatego regularne sprzątanie łazienki jest tak istotne.

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak usunąć kamień w łazience? Sprawdzone domowe sposoby na osad z kamienia

Ocet to niezastąpiony przyjaciel w trakcie domowych porządków i doskonale sprawdza się też w tym przypadku. Pokryte kamieniem powierzchnie wystarczy przemyć octem rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:1, używając do tego ściereczki i pozostawić co najmniej na godzinę. W podobny sposób możesz użyć również soku z cytryny. W przypadku kamienia w toalecie z kolei poleca się użycie Coca-Coli. Szklanka napoju wlana do muszli powinna bez problemu poradzić sobie z osadem.

Jak usunąć kamień z baterii w łazience? Wystarczy kilka dodatkowych kroków

Kamień nie gromadzi się wyłącznie na gładkich powierzchniach. Największy problem stanowi osad na trudno dostępnych częściach z zakamarkami, takich jak baterie czy słuchawki prysznicowe. Tutaj ponownie możemy wykorzystać ocet, jednak najpierw należy nasączyć nim szmatkę. Następnie mokry materiał owijamy wokół brudnej części, a dodatkowo możemy przewiązać go sznurkiem. Po upływie co najmniej godziny usuń resztki kamienia za pomocą szczoteczki.

Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem? Domowa pasta na kamień w łazience

Do czyszczenia płytek łazienkowych doskonale nadaje się pasta z sody oczyszczonej. Aby ją przygotować, należy wymieszać sodę i wodę w proporcjach 3:1. Otrzymaną papkę wetrzyj w powierzchnię płytek i pozostaw na 2 godziny. Po tym czasie spłucz pastę z czyszczonych powierzchni i dokładnie je wytrzyj.

Więcej o: