Dopłaty do prądu i dopłaty do gazu 2023. Jeśli przekroczysz 30 dni, stracisz kilkaset złotych

W tym roku Polacy mogą składać wniosek o dopłaty do gazu oraz dopłaty do prądu. Dopłata do gazu ziemnego i dopłata do ogrzewania prądem to naprawdę sporo pieniędzy. Jak złożyć wniosek? Okazuje się, że kluczowy jest również termin i warunki, które trzeba spełnić.

Wśród rządowych idei wsparcia dla obywateli Polski znajdziemy liczne dodatki, o które możemy się ubiegać. Niektóre dotyczą zużycia gazu i prądu w naszych mieszkaniach i mogą pomóc nam zaoszczędzić spore pieniądze. Sprawdź, jakie dopłaty zostały wprowadzone i co musisz zrobić, aby je otrzymać.

Zobacz wideo Ryszard Czarnecki o zrównaniu wysokości dopłat dla polskich rolników

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dopłata do ogrzewania prądem. Dodatek elektryczny 2023. Dla kogo dofinansowania?

O jednorazowy dodatek elektryczny mogą się ubiegać gospodarstwa, które ogrzewają mieszkania energią elektryczną. Dotyczy jednak tylko posiadających pompę ciepła, nie fotowoltaikę, dla której przewidziane są inne dopłaty. Wysokość będzie standardowo wynosiła 1000 złotych, chyba że uzyskamy roczne zużycie energii elektrycznej powyżej 5 MWh. W tym wypadku będzie to 1500 złotych. Wniosek możemy składać do 1 lutego 2023.

Dopłata do prądu pozyskiwanego z fotowoltaiki. Komu przysługuje?

Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych dotyczy osób, które wytwarzają energię elektryczną na swoje potrzeby i rozliczają się w ramach net-billingu. Wysokość w formie dotacji wynosi:

  • W przypadku zgłoszenia samej instalacji do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. złotych.
  • W przypadku zgłoszenia instalacji z dodatkowym elementem magazynującym: 
  • do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 7 tys. zł),
  • do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 16 tys. zł),
  • do magazynów ciepła do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 5 tys. zł),
  • do systemu EMS/HEMS do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 3 tys. zł).

Wniosek online należy złożyć na oficjalnej rządowej mojprad.gov.pl do 31 marca 2023.

Dopłata do gazu i do gazu ziemnego. Zobacz, co należy zrobić

W 2023 roku z dopłat do gazu będą mogły skorzystać osoby nieprzekraczające 1500 złotych dochodu w przypadku gospodarstwa wieloosobowego oraz 2100 złotych przy gospodarstwie jednoosobowym. Wysokość dodatku będzie wynosiła tyle, co podatek VAT, a więc 23 procent całości. Aby ubiegać się o dodatek, musisz złożyć wniosek o refundację w urzędzie gminy lub bezpośrednio do wójta, czy prezydenta miasta. Ważne, by pamiętać, że mamy na to jedynie 30 dni od otrzymania faktury za korzystanie z gazu.

Więcej o: