Wypróbuj ten trik, a twój fikus będzie królem parapetu. Wypuści nowe liście i zachwyci gości

Fikusy często można spotkać w wielu domach. Istnieje wiele gatunków i odmian, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie tylko dobrze się prezentują, ale również oczyszczają powietrze. Sprawdź, jak w prosty sposób wesprzeć roślinę w jej wzroście.

Ta roślina ma bardzo wiele gatunków i odmian, ale najpopularniejszą jest figowiec pospolity, czyli drzewo owocowe, na którym rosną figi. Fikus nie tylko dobrze wygląda, ale naprawdę dobrze oczyszcza powietrze. Znajduje się na 12. miejscu listy najlepiej oczyszczających powietrze roślin przygotowanej przez NASA. Roślina osiąga nawet 5 metrów wysokości, dlatego dobrze sprawdzi się jako ozdoba w dużej przestrzeni lub biurze. Jednak są dostępne również mniejsze odmiany tej rośliny, idealne do doniczki. Sprawdź, jak o niego dbać. 

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować fikusa? Wymagania rośliny

Fikusy są wrażliwe na niskie temperatury, więcej najlepiej trzymać je w pomieszczeniach, gdzie panuje około 20 stopni Celsjusza. Najlepiej czują się w świetle rozproszonym, ale unikaj cienia. Jeżeli nie dostarczysz roślinie odpowiedniej ilości słońca, mogą opaść jej liście. Uważaj też na przeciągi. Ta roślina tego nie lubi. Należy podlewać ją dopiero w momencie, w którym wierzchnia część ziemi w doniczce jest sucha. Taka pielęgnacja powinna pomóc roślinie.

Dlaczego fikus nie chce rosnąć? Możliwe przyczyny

Jeżeli twoja roślina nie rośnie zbyt szybko, to wiedz, że coś się dzieje. Nie musi to być nic poważnego. Niektóre odmiany po prostu rosną powoli. Fikusy mają także to do siebie, że są dosyć kapryśne, dlatego warto pobudzać je do wzrostu. Pomocne może okazać się przycinanie czubka, dzięki czemu roślina zacznie wypuszczać boczne pędy. Warto jednak zastosować ten nawóz. To świetny trik, który sprawi, że twój fikus stanie się królem w domu w doniczce.

Domowy nawóz do fikusa. Tego na pewno się nie spodziewasz

Okazuje się, że bardzo dobrym nawozem do tej rośliny jest... piwo. Zawiera wiele substancji, które są potrzebne fikusowi do prawidłowego wzrostu. Jednak nie należy wlewać tego napoju do doniczki prosto z butelki. Pamiętaj o tych zasadach: 

  • musi być wygazowane
  • nie może być smakowe
  • powinno mieć mało procent

Oprócz tego piwo należy rozrobić z wodą w proporcjach 1:1. Taki nawóz możesz stosować nie częściej niż raz w miesiącu. 

Więcej o: