Lot anioła, kocia beczka i pogrzeb sardynki. Poznaj najciekawsze tradycje karnawałowe z całego świata

Karnawał to czas zabawy i spotkań z przyjaciółmi. Zwyczaj ten zaczął się we Włoszech w drugiej połowie X wieku, a obecnie jest obchodzony w najróżniejszych zakątkach świata. Każde państwo ma również własne tradycje związane z tym okresem. Przybliżamy najciekawsze z nich.

Prawdopodobnie najlepiej znanym karnawałem jest ten obchodzony w Rio de Janeiro. Przygotowania do hucznej i widowiskowej zabawy w tym brazylijskim mieście trwają cały rok. Tutaj króluje taniec i parady. Choć elementy te często można znaleźć też w innych miejscach, każdy kraj ma swoje unikalne podeście do karnawałowych zwyczajów.

Zobacz wideo Brokatowa kreska na oku, czyli makijaż idealny na karnawał krok po kroku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Carnevale di Venezia, czyli zabawa w Wenecji. Najbardziej rozpoznawalny karnawał w Europie

Wenecki karnawał jest znany przede wszystkim z pięknych masek, które noszą uczestnicy zabaw. Okres ten w Wenecji rozpoczyna się "lotem anioła", podczas którego akrobata unosi się na stalowych linach nad Placem św. Marka. Po pokazie przez miasto rusza barwny pochód, a jego uczestnicy zapraszają napotkane osoby do dołączenia.

Turyści z walizkami Typy najbardziej irytujących turystów. Upewnij się, że to nie ty

Duński karnawał Fastelavn. Tutaj rządzi koci król!

W Danii symbolem karnawału jest "kocia beczka". Jest to zwykła beczka, którą ozdabia się wizerunkami kotów i wypełnia słodkościami. Następnie zawiesza się ją na drzewie, aby dzieci mogły próbować rozbić ją poprzez uderzenia kija. Ten, kto wygra zabawę, otrzymuje tytuł kociego króla.

Termy w Polsce. Gdzie warto się wybrac? Termy w Polsce. Sprawdź, gdzie naprawdę warto się wybrać

Pogrzeb sardynki w Hiszpanii. Czasami żałoba wyjątkowo nie jest smutna

Charakterystycznym elementem dla tradycji hiszpańskie jest tzw. pogrzeb sardynki, który ma miejsce w Środę Popielcową. Papierowa kukła ryby jest niesiona przez miasta w procesji żałobnej. Wielu uczestników ubranych jest na czarno i smutno zawodzi, ale trudno ukryć, że jest to radosna parada. Procesja kończy się wrzuceniem sardynki do oceanu, co symbolizuje odrodzenie się ludzi do nowego życia.

Niemiecki Fasching. U naszych sąsiadów władzę przejmują kobiety!

Mieszkańcy północnej Nadrenii Westfalii obchody karnawałowe rozpoczynają już 11 listopada o godzinie 11. Wiążą się z tym parady, podczas których z platform rozrzucane są słodycze. Natomiast w ostatni czwartek karnawału kobiety obcinają nożycami krawaty mężczyzn, włączając w to urzędników. Gest ten oznacza symboliczne przejęcie władzy nad całym miastem.

Więcej o: