Zamiast imprezować, wlej je do doniczki! Fikus błyskawicznie odżyje i puści nowe liście

Fikus to popularna roślina doniczkowa, która potrafi być wyjątkowo kapryśna. Jak dbać o fikusa, aby szybko i bujnie rósł? Banalny, ale genialny trik sprawi, że natychmiast wypuści nowe liście. Ten napój znajdzie zastosowanie w pielęgnacji roślin.

Fikus jest jedną z roślin morwowatych. W naturalnych warunkach występuje ponad tysiąc gatunków tej rośliny, pochodzących z rejonów tropikalnych. Często uprawia się je również jako kwiaty doniczkowe, które uchodzą za wyjątkowo wymagające w pielęgnacji. Jednak jego wygląd wynagradza wszelkie starania, dlatego też warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Zbawienny może okazać się pewien nieznany dotąd trik!

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować fikusa? Zapamiętaj te zasady

Fikus jest wyjątkowo podatny na różnego rodzaju choroby i nawet przestawianie jego doniczki może skutkować utratą liści. Dlatego warto przestrzegać kilku ważnych zasad, dzięki którym nie straci on swojego uroku. Figowiec jest światłolubny i dobrze rośnie w miejscach, gdzie światło jest rozproszone. Idealna temperatura do jego prawidłowego wzrostu wynosi od 22 do 28 stopni Celsjusza latem i od 15 do 21 stopni Celsjusza zimą. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura może spowodować, że zmarnieje.  

Podlewanie fikusa. Zawsze o tej samej porze

W tym przypadku podlewanie powinno być dokładnie zaplanowane, gdyż ten zabieg wymaga przestrzegania konkretnych zasad: 

  • zimą podlewaj fikusa raz w tygodniu, a latem dwa razy w tygodniu,
  • podlewaj go tylko odstaną wodą - co najmniej trzydniową,
  • rób to zawsze o identycznej porze dnia,
  • unikaj bardzo zimnej wody,
  • najlepiej używaj wody z dzbanka filtrującego.

Trik na bujny wzrost rośliny. Efekty cię zaskoczą

Aby figowiec urósł duży i silny, należy go regularnie nawozić. Okazuje się, że w tym celu warto wykorzystać... piwo! To właśnie ten napój posiada wiele substancji, które spowodują, że roślina będzie bujnie rosła i wypuści nowe liście. Najlepiej zastosować odgazowane piwo, o niskiej zawartości alkoholu, lub bezalkoholowe. Przed wlaniem trunku do doniczki należy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowaną mieszanką można podlewać fikusa raz w miesiącu!

Więcej o: