Zmiany w prawie jazdy 2023. Czego będą dotyczyć? Komisja Europejska chce ujednolicenia przepisów

Zmiany w prawie jazdy 2023. Komisja Europejska pracuje m.in. nad ujednoliceniem przepisów dotyczących odbierania uprawnień kierowcom, którzy popełnili poważne wykroczenie lub przestępstwo. To nie jedyna nowość. Sprawdź, jakie modyfikacje mogą zostać wprowadzone.

Komisja Europejska prowadzi prace nad ujednoliceniem przepisów dotyczących kierowców państw członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie obowiązuje trzecia dyrektywa w tej sprawie, jednak jeszcze w 2023 roku może zostać wprowadzona kolejna (czwarta). Czego mają dotyczyć zmiany? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Nad czym pracuje Komisja Europejska? Kraje Unii Europejskiej z ujednoliceniem kar

Unijne władze chcą ujednolicić kary za poważne przestępstwa oraz wykroczenia drogowe, za które kierowcy tracą uprawnienia do kierowania pojazdem. Dodatkowo taki zakaz miałby być respektowany przez pozostałe kraje członkowskie. Oznacza to, że jeżeli kierowca, który straci uprawnienia w Polsce, nie może poruszać się samochodem także na terenie innych krajów UE. Ta zmiana pociąga za sobą kolejne. Niezbędne jest także ujednolicenie dopuszczalnej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy oraz systemów punktowych i przechowywania danych dotyczących praw jazdy

Zmiany w prawie jazdy 2023. Egzamin na prawo jazdy w symulatorze

Komisja Europejska chce także wprowadzić możliwość zdawania egzaminu teoretycznego i praktycznego w różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Pojawiły się także rozmowy o możliwości rozpoczęcia szkolenia praktycznego dopiero po zdanie tekstu teoretycznego. Warto zaznaczyć, że w Polsce taki system obowiązuje już od jakiegoś czasu. Poruszono także kwestię możliwości zdawania przynajmniej części egzaminy na prawo jazdy nie tak, jak dotychczas w samochodach, a na symulatorach. Dodatkowo miałyby zostać wprowadzone obowiązkowe kursy przypominające po roku od uzyskania prawa jazdy.

Więcej o: