Guzmania języczkowata - jak o nią dbać? Sprawdzone porady ogrodników by guzmania pięknie kwitła

Jeśli chodzi o dekoracje domu, rośliny zawsze będą dobrym wyborem - im bardziej niecodzienne ty większe wzbudzają zainteresowanie. Jednym z nietypowych kwiatów, które można wybrać jest guzmania języczkowata. Pięknie ozdobi każde wnętrze swoim oryginalnym wyglądem. Jak ją pielęgnować i podlewać?

Guzmania jako kwiat z rodziny bromeliowatych, idealnie nadaje się do domowej uprawy. Z jej pielęgnacją poradzą sobie zarówno doświadczeni ogrodnicy, jak i początkujący. Jedną z zalet jest fakt, że guzmania nie jest podatna na choroby czy szkodniki. Naturalnie ta roślina występuje w tropikalnych lasach deszczowych. Jej kwiat określa się jako ananasowatego, charakteryzuje się oryginalnym kształtem. Guzmania w zależności od gatunku osiągają zazwyczaj od 20 do 50 centymetrów.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Guzmania języczkowata. Pielęgnacja w domu

Ta roślina potrzebuje stałej temperatury, 22-24 stopnie, w okresie zimowym 18-20 stopni Celsjusza. Guzmania najlepiej będzie się rozwijać przy rozproszonym świetle lub lekkim półcieniu. Ta roślina kwitnie tylko raz, po czym powoli obumiera. Brunatna łodyga to wyraźny sygnał, który oznacza, że należy ją wyciąć. Rozety z kolei warto w dalszym ciągu pielęgnować, ponieważ mogą się rozmnożyć. 

Guzmania języczkowata. Podlewanie rośliny

Guzmania nie jest wymagająca, jednak trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, aby pięknie i zdrowo rósł. Jedną z nich jest regularne podlewanie. Powinno się ją nawadniać miękką wodą, świetnie się do tego nada deszczówka, jednak woda z kranu również nie powinna wpłynąć negatywnie na rozwój rośliny. Ta roślina lubi dużą wilgotność, więc latem trzeba ją podlewać nawet co 2-3 dni. Hodując guzmanie, pod żadnym pozorem nie możemy dopuścić do wysuszenia korzeni.

Jak rozmnożyć guzmanie języczkowatą? Kilka porad

Aby rozmnożyć ten ananasowy kwiat, musi on najpierw umrzeć. Obumarcie guzmanii jest naturalne i nie powinno nas martwić, bo szybko możemy ją rozmnożyć. Można do tego podejść na dwa sposoby: przez oddzielenie bocznych odrostów albo rozsiewanie nasion. W pierwszej opcji czas gra kluczową rolę. Odrosty powinny być tak duże, jak roślina macierzysta. Młode rośliny tworzą własne korzenie wiosną, dlatego ta pora roku jest najlepsza na przesadzenie. Rozmnażanie przez wysiew nasion, również najlepiej wykonać na wiosnę. Doniczka powinna się znaleźć w ciepłym i jasnym miejscu, ale nie na słońcu. Nasiona kładziemy na podłożu, wciskamy, ale nie zasypujemy ziemią.

Więcej o: