Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy siać pomidory w domu? Pamiętaj o tym, a urosną duże i mięsiste

Domowa uprawa pomidorów wcale nie jest trudna! Sprawdź, kiedy siać pomidory w domu, aby urosły duże, jędrne i soczyste. Te konkretne daty są bardzo istotne i nie wolno ich przegapić! Warto regularnie śledzić kalendarz ogrodnika, aby zyskać obfite plony.

Coraz popularniejsze staje się domowe uprawianie owoców i warzyw. Szczególnie często możemy spotkać na parapetach doniczkowe pomidory. Uprawa ich wcale nie jest taka trudna, wystarczy dokładnie przestrzegać dat wysiewu i zagwarantować roślinie odpowiednie warunki. Sprawdź, jak tego dokonać.

Zobacz wideo Klopsiki wołowe w sosie pomidorowym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy siać pomidory w domu?

Wysiewanie nasion najlepiej zacząć wraz z końcem lutego. Dzięki temu pierwszymi pomidorami będziemy cieszyć się już na przełomie czerwca i lipca. Jak najlepiej to zrobić? Przede wszystkim wybierzmy doniczki, które mają otwory na dnie i wypełnijmy je żyzną, przepuszczalną ziemią. Kiedy to zrobimy, zwilżmy lekko glebę i ugniećmy, umieszczając w niej nasiona, wciskając je na 1 centymetr pod powierzchnię. Na koniec przysypmy je warstwą ziemi i podlejmy za pomocą opryskiwacza. Gotowe doniczki ustawmy na osłonecznionym parapecie, w temperaturze maksymalnie 25 stopni Celsjusza.

Jak dbać o pomidory w domu? Te porady sprawią, że będą pięknie rosły

Aby plony, które uzyskamy latem, były jak największe, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • przede wszystkim, jeśli siewki wypuszczą więcej liści, trzeba w razie potrzeby przesadzić je do większych doniczek,
  • na zewnątrz możemy je wystawić dopiero pod koniec maja, kiedy nie ma już przymrozków,
  • pomidory podlewamy co 3 dni (w upalne dni nawet codziennie),
  • umieszczamy je wyłącznie na stanowisku, do którego dociera jak najwięcej promieni słonecznych.

Uprawa pomidorów w domu. Co zrobić, kiedy siewki nie chcą rosnąć lub niszczeją?

Jednym z wielu powodów, dla których pomidory nie chcą rosnąć, jest niska temperatura. Dlatego w miarę możliwości musimy zapewnić im minimalnie 22 stopnie Celsjusza. Inną przyczyną słabego wzrostu może być wzajemne zagłuszanie się, jeśli są umieszczone w za ciasnych donicach. W takim wypadku jedynym wyjściem jest przesadzenie siewek. Czasem zdarza się, że na liściach pojawiają się przebarwienia. Nie jest to powód do obaw, ale należy sobie z nim odpowiednio poradzić. Zniszczone liście musimy delikatnie oderwać. Co istotne, nie powinniśmy obcinać ich nożem, gdyż może spowodować to zakażenie rośliny wirusem.

Więcej o: