Rekordowe świadczenie pielęgnacyjne 2023 i renta rodzinna na nowych zasadach. Minister ogłasza zmiany

Świadczenie pielęgnacyjne 2023 jest wielkim wsparciem dla osób, które opiekują się osobą niepełnosprawną. W 2023 roku wzrośnie nawet o kilkaset złotych. Wyjaśniamy, ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne 2023 i jakie zmiany w rencie rodzinnej zapowiedziała minister Moląg?

Dla tych, którzy mają pod opieką osoby niepełnosprawne liczy się każdy grosz. Ceny leków i środków do pielęgnacji chorych są bardzo wysokie. Koszty rehabilitacji to dodatkowe obciążenie budżetu. Z tego powodu w 2023 znacznie podwyższono świadczenie. Rząd rozważa jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w 2023 roku.

Zobacz wideo Jaki jest stan finansów publicznych? Dudek: Wisimy na włosku wiarygodności Eurostatu

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne? 2023 rok przyniesie wielkie zmiany

Świadczeniobiorców czeka podwyżka. W ubiegłym roku świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 2119 zł. W związku z podniesieniem kwot w 2023 i waloryzacji nowa kwota wyniesie 2458 zł miesięcznie. Jest to wzrost aż o 339 zł.

Dopłaty do prądu i gazu 2023.Dopłaty do prądu i dopłaty do gazu 2023. Do kiedy składać wniosek?

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Przepisy jasno określają

Świadczenie pielęgnacyjne jest przeznaczone dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej można przeczytać, komu dokładnie przysługuje świadczenie. Jest to:

  • matka lub ojciec
  • faktyczny opiekun dziecka
  • osoba będąca spokrewnioną rodziną zastępczą
  • inna osoba, na której zgodnie z przepisami ciąży obowiązek alimentacyjny

Co ważne, osoby te muszą zrezygnować z obecnego zatrudnienia i nie podejmować pracy, jeśli chcą pobierać świadczenie pielęgnacyjne. Czy coś się zmieni w niedługim czasie? Podczas konferencji, która odbyła się we wtorek 24 stycznia 2023 roku minister Marlena Maląg poinformowała, że trwają prace nad wprowadzeniem przepisów, które dadzą możliwość jednoczesnego dorabiania i pobierania świadczenia. Nie wiadomo jeszcze, czy przepisy zmienią się w tym roku.

Zmiany w Kodeksie pracy. Będzie nawet 35 dni wolnegoZmiany w Kodeksie pracy 2023. Nowe przepisy są korzystne dla rodziców?

Ile wynosi renta socjalna? Podwyżki w 2023 zostały ogłoszone

Podczas konferencji poruszono także kwestię renty socjalnej. Jak się okazuje, zostanie ona zrównana z wysokością minimalnej emerytury obowiązującej w danym roku. Od 1 marca 2023 r. będzie wynosiła 1580 zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to wzrost o 250 zł, czyli tyle, ile wyniósł wskaźnik waloryzacji. Minister Marlena Maląg zapewniła także, że osoby pobierające rentę socjalną będą mogły pracować na takich samych zasadach, co inni renciści.

Więcej o: