Uważaj, bo tracisz pieniądze! Ten prosty trik zatrzyma ciepło i rozwiąże popularny problem

Coraz wyższe rachunki za ogrzewanie, to wyjątkowo uporczywy problem w dobie galopującej inflacji. Okazuje się, że możesz nawet nie wiedzieć, że bezsensownie tracisz swoje pieniądze! Wypróbuj ten prosty trik w domu i dowiedz się, jak odpowietrzyć podłogówkę i grzejnik.

Sezon grzewczy w pełni, a kwoty coraz wyższe! Większość z nas wyrywa sobie włosy z głowy, opłacając comiesięczne rachunki. Zastanawiasz się, czy jest szansa, aby były, chociaż trochę niższe? W tej sytuacji każdy grosz jest na wagę złota, dlatego warto zastosować ten prosty trik w swoim domu!

Zobacz wideo Sawicki o KPO: To nie są pieniądze dla PiS. Niezależnie od tego kto by rządził

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Pozbądź się tzw. "zimnych wysp" 

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe może sprawiać, że twoje rachunki będą wyższe, gdyż znacznie ciężej będzie ci utrzymać upragnioną temperaturę w domu. Gdy dojdzie do zapowietrzenia podłogówki, niektóre miejsca staną się całkowicie zimne, przez co odczujesz ogólne obniżenie temperatury w domu. Przy standardowej eksploatacji odpowietrzanie tego typu ogrzewania należy przeprowadzić średnio raz na 3 lata. Aby odpowietrzyć podłogówkę, należy wykonać następujące kroki:

  • Ustaw pompę instalacji na pełną moc.
  • Zakręć wszystkie zawory regulujące, zostawiając jeden, który będzie odpowietrzany.
  • Odkręć dopływ wody i przekaz, aż cała zostanie przepompowana, po tym czasie zakręć zawór. 
  • Powtórz tę czynność po kolei przy każdym zaworze. Pamiętaj, aby nie odpowietrzać kilku pętli jednocześnie!

Jeśli nie masz pewności, jak samemu to zrobić, najlepiej zgłoś się do specjalisty, który bez problemu ci w tym pomoże. Odpowietrzanie całej podłogówki może trwać nawet 2 godziny. 

Zwoje z KumranPełne tajemnic zwoje znad Morza Martwego. Pisało je dwóch autorów

Jak odpowietrzyć grzejnik? Trzymaj się zasad

Jeśli ilość wody w obiegu się zmniejszy, kaloryfer może nie być tak wydajny, jak wcześniej, co oznacza, że doszło do jego zapowietrzenia. Skutki tego zjawiska będą podobne jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Co zrobić, aby odpowietrzyć grzejnik? Choć wydaje się to skomplikowane, wcale takie nie jest! Wystarczy działać zgodnie z kilkoma zasadami. Jeśli posiadasz grzejnik aluminiowy lub płytowy, najpierw sprawdź zawór elektrostatyczny i ustaw go w pozycji zamkniętej. Pod ręcznym zaworem odpowietrzającym postaw dużą miskę, do której będzie ściekać wodaNastępnie za pomocą specjalnego płaskiego klucza lub śrubokręta odkręć zawór odpowietrzający. Poczekaj, aż powietrze wypcha zalegającą wodę. Na koniec zakręć ręczny zawór i ustaw termostat w odpowiedniej pozycji. 

Dopłaty do prądu i gazu 2023.Dopłaty do prądu i dopłaty do gazu 2023. Do kiedy składać wniosek?

Trik na oszczędzanie. Zamontuj dodatkową uszczelkę

Sposobem na łatwiejsze utrzymanie prawidłowej temperatury w mieszkaniu jest zabezpieczenie miejsc, z których dochodzi zimne powietrze. Najczęściej powiewu wiatru doświadczyć w okolicy okien. Zamocz dłoń w wodzie i przyłóż ją do ościeżnicy, tam, gdzie poczujesz największy powiew chłodu, zamontuj dodatkową uszczelkę, którą za niewielkie pieniądze kupisz w każdym sklepie budowlanym. Tym sposobem łatwiej będzie ci ogrzać mieszkanie i utrzymać w nim odpowiednią temperaturę!

Więcej o: