Co zrobić, gdy kwiaty cebulowe rosną w środku zimy? W ten sposób zabezpieczysz je przed mrozem

Kiedy kwiaty cebulowe rosną w środku zimy, warto szybko temu zapobiec. Czasami przez nieco cieplejszą aurę, rośliny zaczynają swoją wegetację wcześniej, co może mieć bardzo negatywne skutki. Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Wiosenne kwiaty cebulowe zaczynają rosnąć zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Niestety w związku z globalnym ociepleniem łatwo zauważyć, że pogoda w Polsce różni się nieco od tej kilka lat temu. W okresie stycznia i lutego nasz kraj był niegdyś pokryty śniegiem, a aktualnie w ostatniego sylwestra większość termometrów w Polsce pokazywała ponad 14 stopni Celsjusza. To wszystko sprawia, że kwiaty cebulowe zaczynają rosnąć nawet w styczniu, gdy temperatura wynosi powyżej zera, niestety po takim dniu termometr może również pokazać ujemne wyniki. Co zrobić, gdy rośliny zaczynają rosnąć zimą?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zabezpieczyć rośliny cebulowe przed zimnem? Okryj je tym

Jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej -5 stopni Celsjusza należy zacząć szybko działać. Dzięki temu możesz uratować swoje rośliny przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie rośliny cebulowej przed mrozem jest jej przykrycie. Materiały, które możesz wykorzystać do okrycia roślin to m.in.:

  • słoma i siano,
  • cienka agrowłóknina,
  • kora drzew iglastych,
  • wiaderka,
  • donice,
  • gałązki drzew iglastych.

Kiedy sadzić rośliny cebulowe? Termin jest bardzo ważny

Rośliny cebulowe muszą zostać zasadzone w odpowiednim terminie, aby nie zaczęły kwitnąć za wcześnie. Najlepiej rośliny włóż do gruntu na przełomie września i października, to pozwoli ci uniknąć sytuacji kiełkowania kwiatów np. w listopadzie. Ważną kwestią jest również to, że sadząc rośliny, należy umieścić je dość głęboko w ziemi, dzięki czemu słońce nie dotrze do nich za szybko.

Jak zasadzić rośliny cebulowe? Proces jest kluczowy dla plonów

Przed posadzeniem roślin cebulowych pamiętaj o usunięciu wszystkich chwastów oraz o przekopaniu i wyrównaniu gleby. Podłoże do zasadzenia roślin cebulowych powinno mieć odczyn  obojętny lub lekko zasadowy. Jeśli sadzisz rośliny już któryś rok z rzędu, pamiętaj, aby co roku sadzić je w innych miejscach w ogrodzie.

Więcej o: