Najpłodniejsza kobieta w historii. Była w ciąży 27 razy, została matką 69 dzieci

Kobieta uznawana za najpłodniejszą matkę świata była w ciąży 27 razy. Każda z jej ciąż była mnoga, co przyczyniło się do końcowego rezultatu posiadania 69 dzieci. Ta historia z XVIII wieku wydaje się nieprawdopodobna, ale wygląda na to, że wydarzyła się naprawdę. Kim była Fiodorowa Wasiljewa?

Historie o wielodzietnych rodzinach w poprzednich wiekach nie są czymś niezwykłym, jednak jedna z nich zdecydowanie się wyróżnia. Fiodorowa Wasiljewa była chłopką pochodzącą z Rosji. Nie wiadomo o niej wiele ze względu na brak wystarczającej ilości zachowanych źródeł, ale przyjmuje się, że żyła w latach 1707-1782. Nie jest również znane jej imię, a to, używane obecnie, pochodzi od nazwiska męża. O jej historii pisał m.in. portal National Geographic.

Zobacz wideo Obalamy mity dotyczące porodu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Fiodorowa Wasiljewa była w ciąży 27 razy. Wszystkie z nich były mnogie

Fiodorowa Wasiljewa mieszkała w mieście Szuja położonym około 340 km od Moskwy. Każda z jej ciąż była ciążą mnogą. Przyjmuje się, że kobieta urodziła 16 razy bliźnięta, 7 razy trojaczki i 4 razy czworaczki. Co więcej, jedynie dwoje z jej dzieci zmarło w wieku niemowlęcym. Ostatni poród miał miejsce, gdy Fiodorowa miała ukończone 50 lat. Po jej śmierci Fiodor ponownie się ożenił i z nową małżonką i miał jeszcze 18 dzieci.

Jak liczna jest najliczniejsza rodzina w Polsce? Wynik wciąż robi wrażenie

Choć współcześnie ludzie coraz rzadziej decydują się na rodziny wielodzietne, to wciąż można je spotkać, także w Polsce. Najliczniejszą rodziną w Polsce jest obecnie rodzina Kraszewskich z Mazur. Grażyna i Jan mają 21 dzieci, w tym 11 chłopców i 10 dziewczynek. Różnica między najstarszą a najmłodszą pociechą wynosi w tym przypadku 24 lata. Rodzina otrzymała też Nagrodę Łabędzia w kategorii "Rodzina wielopokoleniowa" w ogólnopolskim konkursie "Przyjaciel Rodziny 2010" Stowarzyszenia Razem Lepiej.

Ciążowe rekordy. Kim były najstarsza i najmłodsza matka na świecie?

Wiele osób nazywa ciążę cudem, ale część przypadków jest szczególnie niezwykła. Poniżej przedstawiamy niektóre z najciekawszych rekordów.

  • Najstarsza kobieta, która została matką w wyniku naturalnej ciąży, miała 59 lat (Dawn Brooke).
  • Najstarsza kobieta, która została matką dzięki metodzie in vitro, miała 67 lat (María del Carmen Bousada de Lara).
  • Najmłodsza matka w historii w chwili porodu miała zaledwie 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni.
  • Rekord najliczniejszej ciąży mnogiej należy do mieszkanki RPA, która w 2021 urodziła dziesięcioraczki.
Więcej o: