Kiedy rozmnażać ostryż? Uprawa kurkumy w doniczce jest o wiele prostsza niż myślisz!

Ostryż długi, inaczej nazywany kurkumą, znany jest nam głównie jako aromatycznej przyprawy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że możemy hodować go samodzielnie w domu. Sprawdź, jak rozmnażać kurkumę i kiedy najlepiej ją sadzić.

Kurkuma to roślina należąca do rodziny imbirowatych, znana również pod takimi nazwami jak szafran indyjski oraz ostryż długi. Z jej korzeni uzyskuje się aromatyczną i zdrową przyprawę. Okazuje się, że możemy uprawiać ją także w naszych domach. Przedstawiamy, jak wygląda sadzenie, pielęgnowanie i rozmnażanie ostryża.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak rozpocząć uprawę kurkumy w domu krok po kroku?

Chcąc rozpocząć uprawę kurkumy, powinniśmy najpierw zdobyć jej korzenie. Możemy nabyć je w praktycznie każdym sklepie spożywczym i kosztują maksymalnie kilka złotych. Zanim zasadzimy korzenie, musimy wykonać parę niezbędnych czynności. Najpierw podziel kurkumę na mniejsze kawałki o długości maksymalnie 5 centymetrów i umieść w pojemniku wyłożonym gazą. Każdego dnia wlewaj niewielką ilość wody, tak by korzenie pozostały ciągle nawilżone. Kiedy po kilku tygodniach pojawią się pierwsze pędy i łodyżki, możemy przesadzić ostryż do doniczki.

Czosnek - zdjęcie ilustracyjne Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy sadzić czosnek, aby główki były duże?

Rozmnażanie ostryża. Kiedy najlepiej to robić?

Rozmnażanie kurkumy zawsze zaczynamy zimą. Dzięki temu zdążą już nieco urosnąć i po zakończeniu przymrozków będziemy mogli wystawić je na zewnątrz. Warto wiedzieć, że kwiaty wytwarzają rośliny, które mają kilka lat, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie przeszkadza to jednak, by co pewien czas wykopywać ją i ścierać na tarce, wykorzystując jako przyprawę do potraw.

Sadzenie czosnku Kiedy sadzić czosnek? Nie przegap tej pory. Kalendarz ogrodnika 2023

Pielęgnacja kurkumy. Uważaj, by nie popełnić tych popularnych błędów

Choć uprawa szafranu indyjskiego nie należy do trudnych, to jednak musimy stosować się do pewnych zasad. Najważniejsze jest miejsce, w którym trzymamy roślinę. Powinno ono być jasne i dobrze nasłonecznione. Nie trzymajmy kurkumy w cieniu ani nie wystawiajmy jej na działanie mrozu. Kolejną kwestią jest jej nawadnianie. Latem należy robić to nawet codziennie, a podłoże powinno być stale wilgotne. Aby pobudzić wzrost możemy także wykorzystywać co jakiś czas naturalny nawóz.

Jak pozbyć się myszy z domu? Jak pozbyć się myszy? Skuteczny sposób. Rozłóż te przyprawy

Więcej o: