Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Sezonowa pogoda na wiosnę 2023. Sprawdź, kiedy będzie ciepło

Pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza. W większości miast deszcz przeplata się z okazjonalnymi opadami śniegu, a słońce dawno nie zawitało na dłużej. Kiedy będzie ciepło? Przedstawiamy pogodę na wiosnę 2023.

O ile początek stycznia zaskoczył nas wysokimi temperaturami, to dalsza część miesiąca nie wyglądała już tak optymistycznie. W ostatnim czasie temperatury utrzymują się poniżej 10 stopni Celsjusza, a w weekend w wielu województwach spadł śnieg. Kiedy będziemy mogli ściągnąć kurtki zimowe i cieszyć się pierwszymi promieniami wiosennego słońca?

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Trzeba jeszcze trochę poczekać

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Jest to czas równonocy wiosennej, co oznacza, że od tego momentu dzień będzie robił się coraz dłuższy, a noc krótsza. Biegun północny będzie bliżej Słońca niż południowy, co oznacza, że półkula północna, na której jest Polska, będzie lepiej oświetlona. Zwyczajowo tego dnia topi się Marzannę na znak odchodzącej zimy. 21 marca obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Astrologii, Światowy Dzień Zespołu Downa i Światowy Dzień Poezji.

Kiedy będzie ciepło? Pogoda w lutym 2023

Według długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej czeka nas jeszcze jeden miesiąc nieprzychylnej pogody. Luty będzie stosunkowo ciepły, ale mokry. Średnia temperatura będzie utrzymywać się na podobnym poziomie w całej Polsce. Będzie to między -2 a 3 stopniami Celsjusza. Czekają nas także opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, jednak średnia utrzymuje się w poziomie normy.

Pogoda na marzec 2023. Czy zawita do nas wiosna?

Pogoda w marcu również nie zapowiada się optymistycznie. Miesiąc będzie cieplejszy, ale opady wystąpią znacznie częściej. Średnia temperatura będzie utrzymywać się od 2 do 5 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie na południu (Zakopane, Suwałki) i północnym wschodzie (Białystok, Olsztyn), a najcieplej na zachodzie (Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Wrocław). Suma opadów w całym kraju będzie powyżej normy.

Więcej o: