Najgorszy nawyk kierowców. Wystrzegaj się tego przyzwyczajenia, bo inaczej naprawdę słono zapłacisz

Zima to pora roku, podczas której szczególnie trzeba zadbać o samochód. Ujemna temperatura, śnieg i lód osadzający się na szybach to spore wyzwanie dla pojazdu. Dlatego warto go wspierać. Niestety ten nawyk ma działanie odwrotne. Unikaj go, bo inaczej możesz słono zapłacić.

Trzymanie dłoni na drążku do zmiany biegów, ignorowanie niepokojących odgłosów z samochodu, czy tankowanie prawie pustego baku paliwa, to nie jedyne nawyki kierowców, które są notorycznie popełniane, a mają naprawdę spore negatywne konsekwencje. Jednak do tego zbioru należy dodać jeszcze jeden, równie szkodliwy. Jeżeli to robisz, koniecznie przestań, bo możesz zaszkodzić swojemu pojazdowi, a naprawa może naprawdę słono kosztować. 

Zobacz wideo Jakub Madrjas: Jest pokolenie, które samochód postrzega jako symbol, że transformacja się udała

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsze minuty są kluczowe dla silnika. Nigdy tego nie rób

Zbyt mocna eksploatacja samochodu, zanim silnik się rozgrzeje, może okazać się naprawdę zła w skutkach. Olej powinien zdążyć dotrzeć do wszystkich części silnika. Dlatego pierwsze kilka minut jazdy samochodem powinno być spokojne, na niższych obrotach. Unikaj wyższych partii obrotów na początku, a silnik nie zużyje się tak szybko. Ta kwestia jest szczególnie ważna zimą, kiedy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie niższa niż w innych porach roku.

Rozgrzewanie silnika na postoju. Lepiej tego unikać

Zimą kierowcy notorycznie rozgrzewają silnik na postoju. Głównie po to, aby ciepłe powietrze pomogło rozpuścić szron i lód na szybach, żeby można było go łatwiej usunąć. Nie da się jednak ukryć, że samochód, który nie jedzie, będzie nagrzewał się zdecydowanie dłużej, co źle działa na ekonomię i sam silnik. Na dodatek za stanie z włączonym silnikiem można zgarnąć mandat na sporą sumę. Potocznie tę karę określa się mianem "mandatu za odśnieżanie". Mowa tutaj o ustawie Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 60, pkt 2 i 3, w którym zabrania się:

używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem; 3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym

Jak prawidłowo rozpocząć jazdę zimą? To proste

Po pierwsze nie należy odpalać silnika na postoju, tylko ruszyć z miejsca po upływie maksymalnie minuty. Przez kilkanaście minut należy jechać ostrożnie, aby silnik osiągnąć temperaturę roboczą. Dlatego na początku zaleca się częstą zmianę biegów i stopniowe zwiększanie prędkości. 

Więcej o: