Kurczak, który stracił głowę i przeżył 18 miesięcy. Niesamowita historia bezgłowego Mike'a

Kiedy Loyd Olsen poszedł pewnego dnia wybierać kurczaki na kolację, nie spodziewał się, że na zawsze zmieni to jego życie. Odmieniło się też życie kurczaka Mike'a, choć trudno powiedzieć, w jakim stopniu zdawał on sobie z tego sprawę. Historia bezgłowego kurczaka fascynuje do dziś.

Kurczak Mike stracił głowę 10 września 1945 w mieście Fruita w stanie Kolorado. Tego dnia Clara Olsen przypomniała swojemu mężowi, Lloydowi, o wizycie jego teściowej. Matka Clary wyjątkowo lubiła kurczaki, zwłaszcza pieczone szyjki. To właśnie dlatego Lloyd starał się uciąć głowę kurczaka jak najwyżej, co ostatecznie uratowało życie Mike'a. O tym przypadku pisały takie magazyny jak "Time" czy "Life". Do dzisiaj kurczak bez głowy ma nawet dedykowaną stronę internetową.

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Historia bezgłowego Mike’a. Jak kurczak stracił głowę?

Mike był pięciomiesięcznym kurczakiem, gdy spadła na niego siekiera Lloyda. Ptak po egzekucji zatrzepotał skrzydłami, co nie było jeszcze  niczym niezwykłym, ale już chwilę później złapał też równowagę i zaczął spacerować. Gdy Lloyd odkrył następnego dnia, że kurczak wciąż żyje, zaczął podawać mu wodę i ziarno za pomocą zakraplacza. Tydzień później udał się z ptakiem na Uniwersytet Utah w Salt Lake City. Tam został poinformowany, że Mike przeżył, ponieważ większość pnia mózgu została w górnej ocalałej części kręgosłupa. Z kolei powstały zakrzep uchronił kurczaka przed wykrwawieniem się na śmierć.

Wydarzenia zyskały rozgłos. Kariera kurczaka bez głowy trwała 18 miesięcy

Mike szybko zaczął rosnąć i przybierać na wadze. Po utracie głowy urósł z wagi 1,1 kg do 3,6 kg. Media nie traciły zainteresowania tym tematem, więc Lloyd postanowił to wykorzystać. Wkrótce wyruszył z kurczakiem w trasę po całym kraju, odwiedzając m.in. Nowy Jork, Atlantic City, San Diego i Los Angeles. Mike został wyceniony na 10 tys. dolarów i na taką kwotę był też ubezpieczony. Aby zobaczyć żywego ptaka bez głowy, trzeba było zapłacić 25 centów. Niestety, w nocy 17 marca 1947, Mike zadławił się śluzem. Przebywali wówczas w motelu w Arizonie, a Lloyd nie miał przy sobie strzykawki, którą oczyszczał przełyk kurczaka, więc ptak zmarł.

Festiwal bezgłowego kurczaka, czyli spuścizna Mike’a

Bezgłowy kurczak Mike stał się wizytówką miasta Fruita. Co roku w pierwszy weekend czerwca odbywa się tam festiwal na jego cześć, a na stronie internetowej znajduje się nawet zegar odliczający czas do tegorocznej edycji. W mieście postawiony został również pomnik kurczaka bez głowy.

Więcej o: