Masz w dżinsowych spodniach małe guziczki? Poznaj specjalną funkcję, o której mało kto wie

Dżinsowe spodnie to jeden z najpopularniejszych elementów garderoby. Wiele osób z dumą nosi je do dziś, jednak mało kto zauważa na nich tajemnicze guziczki. Okazuje się, że mają specjalną funkcję. Wyjaśniamy, dlaczego w dżinsach są małe guziczki.

Ubrania z dżinsu są niezwykle popularne i można kupić je w niemal każdym sklepie odzieżowym. Kurtki, spódnice, sukienki i przede wszystkim spodnie nie wychodzą z mody. Kształt i wykonanie są niezwykle ważne, aby dżinsy dobrze leżały, ale to nie wszystko. Koło kieszeni można zauważyć małe guziczki, które spełniają ukrytą funkcję.

Zobacz wideo Ekspresowy sposób na składanie koszul w dwóch wersjach

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dżins — dziś modny materiał, kiedyś element roboczego stroju. Historia dżinsowych spodni

Spodnie dżinsowe były prawdziwym krzykiem mody lat 80. i 90 XX wieku i do dziś leżą w wielu szafach. Choć teraz stanowią ważny element stylizacji, kiedyś nikt nie zwracał uwagę na to, jak leżą na biodrach. Najważniejsza była praktyczność. Jak się okazuje spodnie z dżinsu zostały stworzone dla robotników i pracowników fabryk. Wytrzymałość tego materiału miała zapobiegać przetarciom, o które łatwo w takim miejscu pracy. Ten rodzaj spodni opatentował Levi Strauss, właściciel najpopularniejszej marki z dżinsową garderobą, wraz z Jacobem W. Davisem. Do czego jednak miały służyć małe guziczki przy kieszeniach?

Po co są małe guziki w dżinsach? Już nikt nie korzysta z tej funkcji

Dżinsowe spodnie stały się hitem. Dobrze wyglądały na ciele i były zrobione z bardzo twardego materiału. Miały jeszcze jedną ukrytą funkcję, z której dziś już nikt nie korzysta. Przy przedniej kieszeni można zauważyć małe guziczki, a niekiedy dodatkową kieszeń. Kiedyś zrobiono ją z myślą o chowaniu zegarków. Niedługo po tym dodano metalowe nity, które miały sprawić, że kieszeń będzie trwalsza. Choć dziś mało kto zdaje sobie sprawę z funkcjonalności tego elementu, wiele marek odzieżowych nadal go dodaje, aby zachować pierwotny, klasyczny styl spodni.

Więcej o: