Atrybuty śmierci i złoty skarabeusz. Kim był "Złoty Chłopiec"? Naukowcy ujawnili nowe fakty

Mumia nastolatka nazwana "Złotym Chłopcem" została cyfrowo zeskanowana, co pozwoliło na odkrycie skrzętnie skrywanej przez tysiąclecia tajemnicy. Mumia ta jest datowana na 2300 lat, a odkryta została w 1916 roku w południowym Egipcie. Od tamtego czasu rezyduje w Muzeum Egipskim w Kairze.

Dzięki wykorzystaniu tomografii komputerowej naukowcy byli w stanie dowiedzieć się więcej o zmumifikowanym nastolatku, który przez wzgląd na złotą maskę oraz 49 amuletów ochronnych, większość wykonanych ze złota, nazywany jest "Złotym Chłopcem" Te dodatki umieszczone wewnątrz, jak i wokół jego ciała miały mu pomóc w przeprawie do życia pozagrobowego.

Zobacz wideo W co się teraz inwestuje, czyli czy złoto nadal jest w cenie? Ekspert wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co pokazały skany? Znaczenie amuletów

Badania były opublikowane w serwisie Frontiers in Medicine. Nowe skany pokazują, że amulety były ułożone w nietypowym układzie trzech kolumn. Mają one 21 różnorodnych kształtów i rozmiarów, a każdy z nich obrazuje jakiś element wierzeń starożytnych Egipcjan dotyczący śmierci, jak i życia pozagrobowego. Na przykład amulet w ustach chłopca w kształcie języka miał mu zapewnić możliwość mówienia po śmierci, a węzeł Izydy symbolizuje ochronną moc tej bogini. Natomiast amulet w kształcie kąta prostego powinien przynieść zmarłemu równowagę i harmonię.

Co ujawniła tomografia? Nowe informacje

W klatce piersiowej chłopca znaleziono złotego skarabeusza. Dzięki wykorzystaniu danych z tomografii komputerowej naukowcom udało się stworzyć replikę żuka na drukarce 3D. Nie pominęli wygrawerowanych znaków, które miały chronić serce zmarłego. Złożony w dwóch trumnach chłopiec miał na sobie białe sandały, które według starożytnych wierzeń miały mu pozwolić zostać pobożnym i czystym.

 Co wiemy o "Złotym Chłopcu"? Kilka informacji

Obecność złotych artefaktów według naukowców świadczy o tym, że chłopiec miał wysoki status ekonomiczno-społeczny. Mierzył niewiele ponad metr dwadzieścia i miał około 14-15 lat i nie był obrzezany – co może sugerować, że nie był Egipcjaninem. Miał owalny kształt twarzy z niewielkim nosem, wąskim podbródkiem i częściowo otwartymi oczami. Do tej pory nie udało się ustalić przyczyny jego śmierci.

Więcej o: