Zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Ci seniorzy w 2023. zaoszczędzą najwięcej!

Emeryci w 2023 mogą korzystać z wielu zniżek, które z pewnością będą stanowić duże wsparcie w czasach rosnącej inflacji. W niektórych przypadkach seniorom przysługuje całkowite zwolnienie z opłat. Jakie zniżki dla emerytów po 60. roku życia 2023 są szczególnie warte uwagi? Odpowiadamy.

Każda osoba przechodząca na emeryturę otrzymuje z ZUS-u legitymację emeryta-rencisty. Dokument ten  upoważnia do korzystania z wielu zniżek na różnorodne usługi. Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 1 stycznia 2023 legitymacja jest wydawana wyłącznie w formie elektronicznej i jest dostępna za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Wydanie plastikowej legitymacji wymaga złożenia osobnego wniosku. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie ZUS-u.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulgi w komunikacji miejskiej i ulgi na przejazd pociągami. Seniorzy podróżują taniej

O ulgach dla seniorów na przejazdy komunikacją miejską decydują władze poszczególnych miast, więc należy sprawdzać to indywidualnie w zależności od miejsca zamieszkania. W większości przypadków jednak zniżka wynosi 50% lub przysługiwać może całkowite zwolnienie z opłat. PKP Intercity natomiast oferuje 30% zniżki na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami pierwszej i drugiej klasie dla wszystkich, którzy ukończyli 60 lat, a 2 razy w roku możliwe jest skorzystanie ustawowej ulgi 37%.

Ulgi dla emerytów po 60. roku życia. Tańszy wypoczynek i rekreacja

Wielu przedsiębiorców ustala indywidualne zniżki dla emerytów. Dotyczy to m.in. pobytów w pensjonatach, korzystania z obiektów rekreacyjnych, a także zniżek w teatrach, kinach, muzeach czy ogrodach botanicznych, zoologicznych i skansenach. Wysokość zniżek w tym przypadku to zazwyczaj 30-50%. Co więcej, mają prawo do 50% ulgi w opłacie za wydanie paszportu. Z kolei osoby po ukończeniu 70 lat są zwolnione z tych opłat w ogóle.

Brak opłat dla seniorów. Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Część seniorów jest również całkowicie zwolniona z opłat za abonament RTV. Zgodnie z informacjami na stronie rządowej, z opłat tych są zwolnione m.in. osoby po 75. roku życia oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Bezpłatne leki dla emerytów. Ci seniorzy mogą liczyć na darmowe leczenie

Każdy, kto skończył 75 lat, ma prawo do darmowych leków w ramach projektu Leki 75+. Obejmuje to m.in. leki stosowane przy chorobach wieku podeszłego, chorobach kardiologicznych, urologicznych czy reumatologicznych. Pełny wykaz leków oraz więcej szczegółowych informacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

Więcej o: