Jak dbać o ciemiernik? Kiedy sadzić i jak podlewać? Dzięki tym radom puści najpiękniejsze kwiaty

Ciemiernik to roślina, która jest niepowtarzalna oraz nie często spotykana w domach czy ogrodach. W Polsce dominuje ewidentnie ciemiernik biały. Piękne kwiaty rośliny zachwycają nawet zimą. Jak dbać o ciemiernik? Kiedy sadzić ciemiernik? Poznaj odpowiedzi na pytania w artykule.

Ciemiernik to kwiat należący do rodziny jaskrowatych. Piękna i łatwa w uprawie roślina zachwyca swoim wyglądem, a różne barwy kwiatów sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępnych jest około 15 gatunków tej rośliny i kilka ciekawych odmian. W zależności od gatunków, kwiaty na ciemierniku mogą pojawiać się nawet zimą. Jak dbać o ciemiernik?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Ciemiernik — kiedy sadzić? Uprawa ciemiernika

Ciemiernik to roślina, którą można sadzić przez cały rok, jeśli ziemia nie jest jeszcze całkowicie zamarznięta. Jeśli sadzisz ciemiernik, pamiętaj, aby miejsce wybrać starannie, ponieważ kwiaty te nie lubią przesadzania ze względu na bardzo kruche korzenie. Najlepiej wybrać dla ciemiernika miejsce półcieniste. Warto, aby tam, gdzie rośnie ciemiernik, nie było zbyt dużych przeciągów, a gleba najlepiej, aby była żyzna i wapienna. Raz do roku należy zasilić ciemiernika nawozem lub obornikiem. Przed kwitnięciem pamiętaj o usunięciu starych liści, aby nowe miały dobry dostęp do słońca. W mroźne dni przykryj roślinę agrowłókniną lub liśćmi. 

Jakie są odmiany ciemiernika? Poznaj ciemiernik cuchnący, biały i ogrodowy

Odmian ciemierników jest sporo, jednak te, które najczęściej możemy spotkać w Polsce to:

  • Ciemiernik biały: najczęściej uprawiany w naszym kraju, rozpoczyna swoje kwitnięcie już w styczniu.
  • Ciemiernik ogrodowy: ciekawy gatunek o dużych kwiatach w wielu barwach, nie nadaje się na mroźne zimy.
  • Ciemiernik cuchnący: najłatwiejszy w uprawie, a nazwę zawdzięcza swoim kłączom, które mają mocno charakterystyczny zapach.
Więcej o: