Oficjalnie: waloryzacja 2023 będzie rekordowo wysoka! Podwyżki obejmą aż sześć świadczeń

Od waloryzacji emerytur 2023 zależy minimalna emerytura, ale nie tylko. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się rekordowego wzrostu świadczeń. Kiedy waloryzacja emerytur 2023 zacznie obowiązywać? Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2023? Jakie świadczenia obejmie? Wyjaśniamy.

Podczas konferencji prasowej 26 stycznia 2023 ministra Marlena Maląg potwierdziła, że wskaźnik waloryzacji będzie jeszcze wyższy, niż zakładano poprzednio. Należy zaznaczyć jednak, że ostateczna wartość wskaźnika zostanie ostatecznie ogłoszona w lutym. Co więcej, waloryzacja 2023 jest waloryzacją kwotowo-procentową, więc niezależnie od wskaźnika, świadczenia wzrosną o co najmniej 250 zł.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Waloryzacja emerytur 2023. Ile wyniesie minimalna emerytura 2023?

Według najnowszych informacji, o których była mowa w przytoczonej powyżej konferencji prasowej, wskaźnik waloryzacji emerytur 2023 ma wynieść 14,8%. Oznacza to, że minimalna emerytura 2023 wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Dla porównania, w roku ubiegłym wynosiła ona 1338,44 brutto.

Trzynasta emerytura 2023 i inne świadczenia. Rekordowy wzrost dzięki waloryzacji

Minimalna emerytura obowiązująca w danym roku wpływa na szereg innych świadczeń. Należy do nich 13. emerytura, która wynosi dokładnie tyle samo. Także 14. emerytura jest ustalana na podstawie najniższej emerytury, choć w tym przypadku dodatkowo uwzględnia się próg dochodowy, który może wpływać na wysokość świadczenia. Wypłata 13. emerytury ma nastąpić w kwietniu. Terminy wypłat 14.emerytury nie zostały oficjalnie ustalone, ale rząd zapewnia, że trwają prace tego dotyczące.

Kiedy waloryzacja emerytur 2023? Od tego dnia wzrośnie 6 grup świadczeń

Waloryzacja emerytur jest co roku wprowadzana w marcu, a zatem minimalna emerytura 2023 zacznie obowiązywać od 1 marca. Wraz z nią wzrosną następujące świadczenia:

  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna oraz renta z tytułu częściowe niezdolności do pracy,
  • dodatki, takie jak 13. i 14. emerytura,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne
  • okresowe emerytury kapitałowe,
  • emerytury pomostowe,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
Więcej o: