Kalendarz wysiewu pomidorów. Kiedy siać je do gruntu, aby były czerwone i dorodne? Zapamiętaj te daty

Pomidory to przysmak wielu osób, możemy z nich przygotować wiele potraw oraz sałatek. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, mogą zastanawiać się, kiedy siać pomidory na rozsadę oraz jak to robić. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, kiedy siać pomidory w domu, aby były najsmaczniejsze.

Pomidor jest częstym składnikiem zupy, sosów oraz jednogarnkowych potraw. To także niezastąpiony dodatek do sałatek oraz kanapek. Jak wyhodować je samodzielnie w domu? Wyjaśniamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Kiedy wysiewamy pomidory? Powinniśmy to robić w wyznaczonych miesiącach 

Pomidory należy wysiewać na początku wiosny, czyli od marca do kwietnia. Choć w tych miesiącach przymrozki nie są częste, to warto najpierw posadzić pomidory w doniczkach i umieścić je w zamkniętym pomieszczeniu, a dopiero później zasadzić je w gruncie. Pomidory trafią do ziemi dopiero w połowie maja, wcześniej przez około 50 do 60 dni należy produkować rozsad. Jak to zrobić? 

Kiedy siać pomidory na rozsadę. O czym trzeba pamiętać? 

Rozsady pomidora możemy kupić w sklepach ogrodniczych, jednak jeśli zrobimy je samodzielnie, będzie o wiele taniej. Po pierwsze musimy kupić nasiona pomidora, bardzo ważne jest sprawdzenie daty ważności produktu. Podczas zakupów zwróć uwagę na odmianę i wybierz te, która najbardziej ci odpowiada. Należy również pamiętać o odpowiednim przechowywaniu nasion. Należy chronić je przed wilgocią, dlatego te w papierowych opakowaniach nie są najlepszym wyborem.

Kiedy siać pomidory na rozsadę do tunelu? Obok jakich warzy można je posadzić? 

Pomidory możemy posadzić w tunelu już w kwietniu, kiedy będą miały już po kilka liści. Zanim jednak to zrobimy, warto kilka dni przed tym wynosić sadzonki w ciepłe dni na zewnątrz na kilka godzin. Należy pamięć, że ujemne temperatury szybko mogą zniszczyć rozsady. Jak prawidłowo je zasadzić? W rzędach co około 65 centymetrów. Jeśli odległości między roślinami będą za małe może to prowadzić do rozwoju chorób oraz pojawienia się szkodników. Pomidory lubią towarzystwo fasoli, ogrodów oraz papryki, dlatego warto posadzić je w ich sąsiedztwie. 

Więcej o: