Jak optycznie powiększyć pokój? Kluczem do tego jest nie tylko lustro. Wykorzystaj zasłony do salonu!

Szare zasłony, zasłony w kwiaty czy zasłony na przelotkach? Które z nich wybrać, by optycznie powiększyć pokój. Jak wybrać zasłony do salonu, by wyglądał na dużo większy niż w rzeczywistości? Sprawdź, jak dobrze zaaranżować swoje wnętrze! Przeczytaj nasz poradnik!

Mały metraż wnętrza wcale nie musi sprawiać, że pokój naprawdę będzie wyglądał na mały. Można zastosować trik na optyczne powiększenie mieszkania. Jeżeli zrobisz to dobrze, to twoje wnętrze wyda się naprawdę spore, mimo że takie nie jest. Najprostszym sposobem na optyczne powiększenie pokoju jest poprawne zawieszenie zasłon i firan. Unikaj tych błędów, a twoje mieszkanie będzie wyglądało na przestronne. Sprawdź, jak dobrze poradzić sobie z zasłonami. 

Zobacz wideo To pomieszczenie w domu Roberta Burneiki ma tyle metrów kwadratowych, co małe mieszkanie. Co się w nim znajduje?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak powiększyć optycznie mieszkanie? Wystarczy ten trik

Niewielkich rozmiarów pokój, czy mieszkanie wcale nie musi na takie wyglądać. Można zastosować triki, które wywołają złudzenie optyczne, dzięki któremu wnętrze wyda się przestronne i większe, niż jest w rzeczywistości. Jednym z najprostszych sposobów na optyczne powiększenie mieszkania jest odpowiednie zawieszenie zasłon. Jednak należy uważać, aby zrobić to dobrze. Niepoprawne zawieszenie zasłon i firan może sprawić, że zamiast powiększyć pokój, dostaniesz efekt odwrotny. Tego musisz unikać. 

Najczęstsze błędy w wieszaniu zasłon. Architektka radzi — tego nie rób 

Architektka Kasia Antończyk na Instagramie (@architekt_na_szpilkach) dzieli się z użytkownikami wiedzą i inspiracjami dotyczącą aranżacji wnętrz. W jednym z udostępnionych postów przedstawiła problem zasłon. Według niej najczęstszym problemem, który wpływa na pomniejszanie optyczne pomieszczeń, jest zbyt niskie usytuowanie karnisza. Przez to wiszące na nim zasłony wyglądają na ciężkie, co działa przytłaczająco. Kolejną kwestią jest ich zbyt wąskie zawieszenie, przez co do wnętrza wpada zdecydowanie mniej światła. Architektka udostępniła zdjęcie z dwoma różnymi usytuowaniami zasłon na takich samych oknach, aby pokazać, jak działa złudzenie optyczne.

 

Zasłony do salonu. Jak poprawienie zawiesić zasłony na przelotkach? 

Aby twoje wnętrze optycznie się powiększyło, architektka radzi, aby karnisz był powieszony jak najwyżej, około 5 cm od sufitu. Dodatkowo zasłony powinny mieć możliwość szerokiego rozstawienia, aby móc je mocno rozsunąć, żeby do wnętrza docierało światło:

Zasłony powinny dać się odsłonić do szerokości ok. 40-60 cm poza światło otworu okiennego
Więcej o: