13. emerytura w 2023 będzie rekordowo wysoka. Zeszłoroczna inflacja miała na to duży wpływ. Aby zapewnić seniorom stabilność finansową, waloryzacja musi zrekompensować nagłą podwyżkę cen. Sprawdź, ile będzie wynosić "trzynastka" w 2023 roku i kiedy zostanie wypłacona.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
13. emerytura jest wypłacana w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej na dzień 1 marca danego roku. W 2023 świadczenie wzrośnie aż o 250 zł. Powodem takiej podwyżki jest wysoki wskaźnik waloryzacji, który musi zrekompensować średnioroczną inflację. Wstępne obliczenia wykazały, że w 2023 waloryzacja jest na poziomie 14,8%. Oznacza to, że najniższa emerytura i trzynasty dodatek wyniosą w 2023 roku 1588,44 złotych brutto (1445,48 złotych netto).
13. emerytura została wprowadzona w 2019 roku z myślą o seniorach, by zapewnić im odpowiedni budżet. Podstawowe świadczenie często nie jest na tyle wysokie, aby spokojnie przeżyć do następnego miesiąca, dlatego dodatkowe pieniądze mają stanowić wsparcie finansowe. Do "trzynastki" są uprawnione osoby, którym przysługują takie świadczenia jak:
Osoby uprawnione do emerytury i renty otrzymają trzynaste świadczenie już w kwietniu. Będzie ono przyznawane wraz z comiesięcznymi wypłatami, czyli w terminach:
Osoby, które pobierają świadczenie i zasiłek przedemerytalny dostaną swoje wypłaty w maju. Ostateczna waloryzacja, która pozwoli dokładnie ustalić, ile będzie wynosić 13. emerytura zostanie przeprowadzona w marcu.