Broń, która nie powinna istnieć. Tajemnica topora z obsydianu liczącego sobie ponad milion lat

Naukowcy ciągle poszukują nowych znalezisk i tajemnic, które skryły się na naszej planecie i w historii. Zdarzają się takie odkrycia, które wywracają wszystko, co dotychczas wiedzieliśmy do góry nogami. Tak stało się w przypadku odkrycia obsydianowych narzędzi w Etiopii.

Obsydian jest jedną z najbardziej niezwykłych skał występujących na Ziemi. Niemal w całości składa się ze szkliwa wulkanicznego i zawiera maksymalnie 1 procent wody. Jej skład jest związany z typem lawy. Według niektórych interpretacji nazwa obsydian wzięła się od plemienia Obsius, które niegdyś zamieszkiwało tereny dzisiejszej Etiopii. Ten materiał jest czarny niczym smoła, przy czym jest niezwykle delikatny i trudny w obróbce. Dotychczas wierzono, że udało się go opanować dopiero w drugiej części epoki kamienia.

Zobacz wideo Janina Ochojska o uchodźcach klimatycznych

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Odkrycie przeczące naszej wiedzy. Obróbka obsydianu

Ta sztuka jest na tyle ciężka, że według dotychczasowej wiedzy naukowej ludzie byli w stanie pracować z obsydianem dopiero w okresie górnego paleolitu. Jednak w Etiopii dokonano ostatnio niezwykłego odkrycia.  Wskazuje ono na to, że przynajmniej w tamtym regionie świata, przodkowie człowieka byli w stanie opracowywać narzędzia z użyciem obsydianu znacznie wcześniej. Możliwe, że miało to miejsce nawet milion lat temu. To sugeruje, że znaleziska nie są nawet dziełem homo sapiens.

Niezwykłe odkrycie Etiopii. Odstęp od reguły

Archeolodzy z Melka Kunture odnaleźli topór wykonany przy pomocy obsydianu oraz schowek zawierający ponad 500 różnych narzędzi warsztatowych. Naukowcy datują znalezione przedmioty na około 1,2 miliona lat. Było to zaskoczenie, gdyż dotychczas prace z obsydianem mieściła się na osi czasu znacznie później. Można oczywiście uznać to za specyficzny wyjątek, który nie potwierdza reguły i nie obala dotychczasowej twierdzeń. Odnalezione narzędzia sugerują, że ich autor zdecydowanie znał się na swoim fachu.

To nie homo sapiens. Przodkowie człowieka

Odnalezione pozostałości warsztatu rzemieślniczego i narzędzi pochodzą z epoki plejstocenu, co automatycznie sugeruje, że nie odpowiadał za to homo sapiens. Prawdopodobnie autorem obróbki był przedstawiciel gatunku homo erectus. Jego występowanie datuje się na okres między 2 a pół miliona lat temu. Tak zręczna obróbka trudnego materiału wskazuje na występowanie nieszablonowego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów, które w przypadku obsydianu na pewno występowały.

Więcej o: