Wełna potrafi być wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia i pochłanianie wszelkich zapachów i z zewnątrz. W związku z tym płaszcze z alpaki wymagają znacznie mniej czyszczenia od innych. Niestety nie należą one do najtańszych, dlatego warto wiedzieć, jak je pielęgnować i czyścić, aby nie doszło do ich uszkodzenia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Okazuje się, że płaszcz z alpaki można prać w pralce. Należy jednak zapamiętać kilka bardzo ważnych zasad, które pomogą ci zrobić to w bezpieczny sposób. Przed wsadzeniem ubrania do pralki, należy zapoznać się z metką producenta, na której umieszczone są symbole wskazujące, jak powinno się czyścić dany płaszcz. Jeśli jednak producent zezwala na pranie tkaniny w pralce należy umieścić ją w specjalnym worku do prania, wsadzić do bębna i dolać specjalny płyn do prania wełny oraz kaszmiru. Ważne jest, aby użyć programu przeznaczonego do prania wełny lub delikatnej odzieży. Temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, aby zminimalizować ryzyko skurczenia się ubrania.
W celu odświeżenia i usunięcia plam z wełnianego płaszcza można oddać go do specjalistycznej pralni lub wyprać ręcznie. Nie wiesz, jak to zrobić? Wystarczy napełnić letnią wodą, nieprzekraczającą 30 stopni Celsjusza, wannę lub dużą miskę i włożyć do niej płaszcz. Odzież musi dokładnie nasiąknąć wodą, następnie należy dodać do wody detergent przeznaczony do prania tego typu wełny. Materiał delikatnie ugniataj, lecz nigdy nie pocieraj! Następnie dokładnie wypłucz płaszcz, a nadmiar wody odsącz przy użyciu ręcznika.
Suszenie wełny z alpaki jest tak samo ważnym elementem ich pielęgnacji, jak pranie. Po czyszczeniu należy dokładnie odsączyć nadmiar wody za pomocą ręcznika. Ważne jest, aby nie skręcać i nie ściskać materiału, gdyż może on stracić swój kształt! Możesz rozłożyć dłuży ręcznik na stole, zawinąć w niego wyprany płaszcz i przez chwilę lekko ugniatać. Następnie weź kolejny ręcznik i połóż na nim płaszcz, pozostawiając go do wyschnięcia. Suszenie na płasko jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż ciężar mokrej odzieży może sprawić, że wisząc, będzie się wyciągał.