Jak wytępić mole spożywcze? Rozłóż to w szafkach, a znikną nawet w kilka godzin!

Mole spożywcze w kuchni to nic przyjemnego. Te małe szkodniki sprawiają, że ogromne ilości jedzenia lądują w koszu. Jak pozbyć się moli spożywczych na dobre? Zanim wezwiesz specjalistę od dezynsekcji wypróbuj kilku sprawdzonych metod. Przedstawiamy domowe sposoby na mole spożywcze.

Mole spożywcze to małe, brązowe owady o wielkości około centymetra długości. Jeśli znajdziemy takiego w szafce, zapewne już jest ich więcej. Nigdy nie kończy się na jednym, a w jedzeniu lub kątach mogą rozwijać się kolejne larwy. Mole lubią produkty sypkie, takie jak mąka, ziarna, ryż, makaron i przyprawy. Najczęściej dostają się do naszego domu właśnie w opakowaniach jedzenia, które przynosimy ze sklepu. Sprawdź, jak się pozbyć moli domowymi sposobami.

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe sposoby na mole spożywcze. Co zrobić, gdy znajdziemy owady?

Jeśli po otwarciu opakowania mąki lub innego produktu spożywczego znajdziesz mola, to niestety jedzenie trzeba wyrzucić. W środku mogą być już złożone jaja, z których niedługo wyklują się kolejne larwy. Najlepiej usunąć wszystko z szafki, w której znaleźliśmy owady. Jeśli chcesz uratować choć część jedzenia, włóż je do zamrażarki przynajmniej na dobę. W ten sposób nierozwinięte larwy zginą i nie pojawią się kolejne. Następnie ostrożnie przesyp wszystko do szklanego pojemnika, usuwając martwe robaki. Warto każdy sypki produkt przenosić do szczelnie zamykanych pojemników, by w przyszłości zapobiegać przenoszeniu się moli na inne opakowania.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Tym płynem wyczyścisz wszystko!

Po znalezieniu moli w kuchni pomieszczenie trzeba porządnie wysprzątać. W pierwszej kolejności opróżniamy szafki i wyrzucamy wszystkie sypkie produkty. Szafki kuchenne trzeba dokładnie umyć Najlepiej sprawdzi się ocet. Rozcieńcz go w proporcji 1:1 z wodą, przelej roztwór do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadź ocet na meble. Przed sprzątaniem upewnij się, czy materiał, z którego są zrobione szafki rzeczywiście wytrzyma bliskie spotkanie z octem.

Mole spożywcze w kuchni. Co odstraszy te składniki?

Mole nie lubią niektórych zapachów, dlatego warto rozłożyć w szafkach produkty, które skutecznie je odstraszą. Takie działanie ma liść laurowy. Rozsyp kilka listków w szafce lub w kątach, a owady będą omijać to miejsce z daleka. Podobne właściwości mają skórki cytrusów. Po obraniu pomarańczy i cytryny rozłóż w szafce skórki lub włóż do miseczki z wodą. Nie tylko odstraszysz mole, ale też odświeżysz zapach w kuchni.

Więcej o: