Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy sadzić tulipany? Nie przegap terminu, a będą piękne jak w Holandii

Kalendarz ogrodnika 2023 znacznie ułatwia dbanie o rośliny. Zakres obowiązków jest jasny. Ogrodnicy wiedzą, kiedy sadzić rośliny, a przykładem jest zagadnienie: kiedy sadzić tulipany. Ogrodnictwo to popularne hobby, które przynosi dużo satysfakcji. Trzymaj się tych zasad, a uzyskasz piękne i mnogie plony.

Wybór konkretnych roślin do naszego ogrodu jest kwestią bardzo indywidualną. Odpowiedni wybór może zapewnić nam pracę w ogrodzie przez dużą część roku. Jest to oczywiście duży obowiązek, ale i ogromna satysfakcja, gdy możemy obserwować ciągłe zmiany na naszych grządkach. Jakie są terminy wysiewu najpopularniejszych roślin?

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Interesuje cię ogrodnictwo? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy sadzić tulipany i inne kwiaty cebulkowe? Pamiętaj o tym, by cieszyć się nimi na wiosnę

Kwiaty cebulowe są chętnie wybierane ze względu na wczesne kwitnięcie wiosną. Bardzo popularne są tulipany, które sadzi się od połowy września do połowy października. W tym samym terminie sadzimy również cebulicę, hiacynty, irysy, krokusy, i szafirek. Sadzenie przebiśniegów powinniśmy ograniczyć do pierwszej połowy września, a narcyzy należy sadzić od połowy sierpnia do połowy września.

Kiedy sadzić warzywa? Kwiecień i maj są najbardziej pracowite

W przypadku warzyw wysiew odbywa się na wiosnę. Warzywa strączkowe należy zasiać na przełomie marca i kwietnia. Wówczas zbiór będzie możliwy na początku lata. Pod koniec marca sadzimy też pietruszkę, marchew i rzodkiew oraz cebulę. Rzodkiewkę siejemy na przełomie marca i kwietnia, pomidory na początku kwietnia, a buraki ćwikłowe pod koniec tego miesiąca. Maj to czas na posadzenie ogórków, cukinii i dyni. Natomiast na przełomie maja i czerwca sadzimy kalarepę.

Rady ogrodnika dla początkujących i nie tylko. O czym jeszcze pamiętać?

Przestrzeganie terminów wysiewu pozwoli nam cieszyć się obfitymi plonami, ale nie tylko to będzie miało na nie wpływ. Należy pamiętać, że takie same gatunki warzyw nie mogą być uprawiane w jednym miejscu przez kilka lat z rzędu. Może to bowiem prowadzić do występowania chorób, szkodników, a także zmniejszenia plonów. Warto również mieć na uwadze, które warzywa oddziaływają na siebie pozytywnie lub negatywnie, jeśli są posadzone w swoim sąsiedztwie.

Więcej o: