Ile żubrów mieszka w Puszczy Białowieskiej? Doroczna inwentaryzacja żubrów odpowie na to pytanie

Żubry w Puszczy Białowieskiej na jakiś czas staną się jeszcze większym obiektem szczególnego zainteresowania. Jak co roku, przyszedł moment liczenia osobników. Wolontariusze, leśnicy i pracownicy parku będą bacznie obserwować i nadawać numerki. Inwentaryzacja czas start!

Co roku w czasie zimy następuje liczenie żubrów po polskiej stronie Puszczy Białowieskiej. Wszyscy zaangażowani w to duże przedsięwzięcie zamienią się na jakiś czas w Indiana Jonesa, jednak, zamiast poszukiwać świątyni kryształowej czaszki, będą wypatrywać żubrów. Uzbrojeni w drony zamiast bicza wyruszają na łono natury, aby znaleźć wszystkie osobniki. To czasochłonny proces, którego wyniki poznamy dopiero w połowie lutego. Jakiego wyniku spodziewają się leśnicy? 

Zobacz wideo Gosek-Popiołek o wyroku TSUE ws. Puszczy Białowieskiej: Rząd ma 2 miesiące na poprawę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Po tropach do celu. Jak wygląda inwentaryzacja żubrów? 

Liczenie żubrów odbywa się zimą, ponieważ wtedy te zwierzęta zbierają się w większe grupy w okolicach miejsc dokarmiania. Wtedy najłatwiej je policzyć. Pomocny w tym przedsięwzięciu jest również śnieg. Dzięki niemu w prosty sposób można wytropić żubry, które postanowiły odłączyć się od stada. Niestety od kilku lat próżno szukać śniegu w zimie, dlatego inwentaryzacja jest trudniejsza. Z pomocą przychodzi jednak nowoczesna technologia. Do liczenia żubrów leśnicy i pracownicy parku wykorzystują drony wyposażone w kamery. 

Dane spływają do Parku Narodowego. Jakiego wyniku spodziewają się eksperci?

Jak mówi dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów BPN, dane z liczenia żubrów wpływają do parku. To tam nastąpi weryfikacja liczb.

Będziemy patrzeć, jak te wyniki wyglądają, czy możemy uznać, że udało nam się — przynajmniej z grubsza — policzyć całą populację, czy jeszcze może trzeba będzie to powtórzyć 

- powiedziała Dr Daleszczyk dla PAP.

Co ciekawe w tym roku teren przeprowadzanej inwentaryzacji jest naprawdę spory, co oznacza, że żubry poszerzają swoje terytorium. Możliwe, że liczba zwierząt się zwiększy. Jednak najpierw trzeba poczekać na wyniki liczenia. 

Żubry w Puszczy Białowieskiej. Ile ich było w zeszłym roku? 

Podczas zeszłorocznej inwentaryzacji naliczono aż 779 osobników po polskiej stronie Puszczy białowieskiej. Wśród nich znajdowała się ponad setka młodych, które urodziły się w 2021 roku. Można zauważyć, że populacja żubra się zwiększa, ponieważ w 2020 r. było ich 715. A ile jest ich teraz? Wyniki poznamy w połowie lutego.

Więcej o: