Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy sadzić pomidory i inne warzywa? Podajemy przepis na obfite plony

Kalendarz ogrodnika 2023. Co kiedy sadzić? W którym momencie wysiewać nasiona do gruntu? Zwłaszcza początkujący amatorzy prac w ogrodzie zadają sobie te pytania. Oto kilka podpowiedzi.

Kalendarz ogrodnika - co kiedy sadzić, aby zwiększyć szansę na dobry plon?

Co i kiedy sadzić? Kalendarz ogrodnika może być bardzo przydatny nie tylko dla osób początkujących, ale i tych wszystkich, które nie chcą przegapić najlepszej okazji do wysiewania i wysadzania poszczególnych roślin. Można w nim znaleźć listę prac przeznaczonych do wykonania w poszczególnych porach roku z podziałem na miesiące.

Kalendarz księżycowy ogrodnika

W którym momencie zabrać się za przygotowanie rozsad? Kiedy sadzić pomidory z nasion? Właśnie odpowiedziom na takie pytania służą popularne kalendarze ogrodnicze. Jednocześnie można spotkać się z określeniem ''kalendarz księżycowy ogrodnika''. Chodzi tutaj o taki podział czasu, który w oparciu o fazy księżyca pomaga w ustaleniu optymalnego czasu dla wykonywania prac ogrodowych. 

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Kiedy siać warzywa na rozsady? Zima  

Kiedy siać warzywa na rozsady? Jakie prace można przeprowadzić jeszcze zimą? W trzech zimowych miesiącach podejmuje się następujące ogrodnicze aktywności:

 • Styczeń: z uwagi na warunki pogodowe jest to miesiąc odpoczynku. Jednocześnie trzeba pamiętać o osłonięciu wrażliwych roślin przed mrozem. W styczniu można też oczywiście planować wiosenne prace.
 • Luty: czas przycinania gałęzi np. agrestu. Wysiewa się pierwsze rośliny i kwiaty do pojemników. Nieliczne z nich można niekiedy pod koniec miesiąca wysiać do gruntu (np. czosnek, szpinak, wczesną marchew lub pietruszkę).
 • Marzec: pierwszy miesiąc z intensywnymi pracami w ogrodzie. Czas przycinania krzewów i drzewek. Wysiewać można groch, cebulę czy niektóre odmiany sałaty.

Kiedy sadzić pomidory z nasion? Kalendarz na wiosnę 

Kiedy sadzić pomidory z nasion, w którym momencie paprykę czy inne warzywa? Wiosna to bez wątpienia czas wytężonych prac w ogrodzie. Co zrobimy w poszczególnych miesiącach?

 • Kwiecień: ostatni moment na przycinanie drzew i krzewów. Warto zadbać także o trawnik. Do gruntu wysiewa się większość roślin jednorocznych. Sadzi się drzewa i krzewy owocowe z gołym korzeniem, ale także kwiaty cebulowe takie, jak lilie i mieczyki.
 • Maj: maj to miesiąc podlewania roślin już rosnących. Czasami trzeba niektóre z nich ochraniać przed przymrozkami. W drugiej połowie miesiąca do gruntu wędrują wszystkie rozsady, które były przygotowywane w domu. Jest to również czas sadzenia roślin wrażliwych, choćby dalii.
 • Czerwiec: czas pierwszych plonów i zabezpieczania upraw przed szkodnikami. W przypadku niektórych roślin owocowych usuwa się zbędne liście po to, by można było przyspieszyć dojrzewanie owoców. W rabatach kwiatowych usuwa się przekwitłe kwiatostany.

Terminarz ogrodnika na lato i jesień

Jak prezentuje się terminarz ogrodnika latem i jesienią? 

 • Lipiec: czas zbiorów. Warto usuwać spady i zabezpieczać gałęzie tyczkami po to, by się nie łamały. Trzeba pamiętać o podlewaniu warzyw, można też usunąć cebulki roślin kwitnących wiosną. 
 • Sierpień: czas przerzedzania koron drzewek owocowych. W tym miesiącu zbiera się wiele odmian warzyw po to, by można było je przetworzyć. Zastępują je odmiany jesienne. 
 • Wrzesień: w tym miesiącu sadzi się drzewa i krzewy ozdobne i owocowe. Przed przymrozkami warto zebrać warzywa, które mogą w ich wyniku ucierpieć. Oczywiście rozpoczyna się także sprzątanie tego, co można spalić lub umieścić w kompostowniku. Do ziemi wędrują cebule kwiatowe, które bujnie obrodzą kwiatami na wiosnę. 
 • Październik: kontynuuje się sadzenie drzew i krzewów, ale także cebul kwiatowych. Bardzo często właśnie w tym miesiącu sadzi się żywopłoty. W miejscu sadzenia warzyw warto nie tylko usunąć pozostałe chwasty, ale także zająć się nawożeniem (np. obornikiem). 
 • Listopad: ostatni dzwonek na zrobienie porządków. Warto już pomyśleć o zabezpieczeniu młodych sadzonek przed mrozem. Sadzenie można kontynuować dopóty, dopóki ziemia nie będzie całkowicie zmarznięta.
 • Grudzień: na rodzaj naszej aktywności decydując wpływ ma pogoda. Jeśli nie ma jeszcze śniegu, to możemy kontrolować okrycia drzewek i wykonywać drobne prace takie, jak bielenie pni. Jest to już jednak przede wszystkim czas odpoczynku.

Zobacz też: Kwiaty oczyszczające powietrze. Chcesz poprawić jakość życia? Oto lista 5 roślin, które sprawią, że złapiesz oddech

Więcej o: