Drewniane panele podłogowe nadają naszym wnętrzom klasy i same w sobie stanowią dla nich ozdobę. Jednak taka podłoga ma pewną wadę, drewno lubi wydawać dźwięki pod naciskiem. Najczęstszymi przyczynami skrzypiącej podłogi są: niewłaściwa instalacja paneli, wilgoć oraz panele niskiej jakości. W jaki sposób pozbyć się dźwięków jak z horroru?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Sposoby na skrzypiące panele zależą od tego, w jakim stanie znajduje się podłoga. Im mniejsze deformacje, tym mniej inwazyjny sposób będzie potrzebny, by je zniwelować. Najprostszym sposobem na skrzypiącą podłogę jest położenie na niej warstwy wyciszającej. Sprawdzą się do tego idealnie modne, grube dywany, jak i wykładziny dywanowe. Dzięki temu nacisk wywierany na panele podczas chodzenia będzie dużo mniejszy, co pomoże zredukować skrzypienie. Ten sposób jednak nie sprawi, że nasz problem zniknie, a jedynie pomoże w wyciszeniu nieprzyjemnych dźwięków.
Zdarza się, że przyczyną skrzypienia jest ocieranie się o siebie elementów podłogi. Można wtedy wypełnić jej szczeliny odpowiednimi środkami. Olej silikonowy jest bardzo popularnym produktem używanym od lat do eliminacji skrzypienia paneli podłogowych. Jest on szeroko dostępny i nie kosztuje zbyt dużo, a dodatkowo świetnie się sprawdza. Wystarczy wprowadzić go pomiędzy przerwy w panelach. Następnie kładziemy na wierzch suchą szmatkę i zaczynamy energicznie po niej chodzić, aby substancja dobrze się rozprowadziła po łączeniu. Ważne jest jednak, żeby nie stosować smaru silikonowego.
Innym sposobem na skrzypienie podłogi jest wsypanie talku w przerwy. Wystarczy nałożyć go za pomocą szmatki, którą następnie przykrywa się szparę i od góry poklepuje lub udeptuje, by środek wniknął głębiej. Wypełnianie szczelin talkiem, trzeba będzie powtórzyć kilkukrotnie do momentu ustania dźwięków. Na koniec oczyszczamy dane miejsce i nakładamy środek ochronny. Warto jednak pamiętać, że ten sposób na skrzypiące panele nie jest długotrwały, a problem może się pogłębiać.