Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy sadzić czosnek? Ten termin gwarantuje obfite plony i duże główki

Kiedy i jak sadzić czosnek, aby urósł duży i smaczny? Jeśli śledzisz kalendarz ogrodnika 2023, to doskonale wiesz, że warto przestrzegać wyznaczonych terminów podczas sadzenia roślin, by plony były obfite. Te zasady warto zapamiętać, jeśli chcesz wyhodować dorodne główki czosnku.

Czosnek jest idealnym dodatkiem do wielu dań ze względu na swój charakterystyczny smak i wyrazisty zapach. Nie ma więc dziwnego w tym, że wiele osób chce go hodować na własną rękę. Dowiedz się, jak i kiedy sadzić czosnek, by cieszyć się obfitymi zbiorami.

Zobacz wideo Czy czosnek jest naturalnym antybiotykiem [NaZdrowie]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy sadzić czosnek? Trzymaj się tych terminów

Czosnek najczęściej sadzimy w dwóch porach: wiosną i jesienią. Odmianę zimową uprawiamy między końcem września, a początkiem listopada. Dzięki temu zdąży się ukorzenić przed nadejściem przymrozków. W marcu lub na początku kwietnia szykujemy zaś czosnek jary, który nie posiada kwiatostanu. Zbiory czosnku zimowego przypadają na lipiec, natomiast wiosennego na sierpień.

Kalendarz wysiewu pomidorów. Kiedy siać je do gruntu, aby były czerwone i dorodne? Zapamiętaj te datyKiedy siać pomidory do gruntu, aby były dorodne? Zapamiętaj te daty

Jak sadzić czosnek? To banalnie proste. Stosuj te zasady, a plony będą obfite

Najważniejszą czynnością przed zasadzeniem czosnku jest przygotowanie gleby. Musi być to podłoże próchnicze o neutralnym pH. Warto więc zadbać o uprzednie zneutralizowanie ziemi przez zakopanie w niej skorupek po jajkach. Należy również pamiętać, że w miejscu sadzenia czosnku nie mogły rosnąć inne rośliny cebulowe lub ziemniaki. Po dokładnym przekopaniu grządki zakopujemy ząbki w ziemi na głębokość co najmniej 5 centymetrów, w odstępach około 6 centymetrów.

Budleja przyciąga motyleZapamiętaj te zasady, a budleja Dawida będzie rosła jeszcze piękniejsza

Chcesz by główki czosnku urosły duże? Wypróbuj ten sposób sadzenia odmiany zimowej

W przypadku uprawy czosnku zimowego należy ścinać pędy kwiatostanowe, kiedy tylko się pokażą. Dzięki temu plony będą o wiele bardziej obfite. Kolejną ważną wskazówką może być to, by czosnek sadzić w pobliżu takich warzyw i owoców jak truskawki, seler, czy ogórki. Spowoduje to zwiększenie plonów nawet o 30 procent. Pamiętajmy również o domowych, naturalnych nawozach.

Genialny trik na bujny wzrost fikusaGenialny trik na bujny wzrost fikusa! Wystarczy kupić ten napój w sklepie

Więcej o: