Latarnia morska jest po prostu znakiem nawigacyjnym w postaci wieży wysyłającej sygnały świetlne, radiowe i dźwiękowe przebywającym na morzu statkom. Na obszarach polarnych funkcjonują dwie latarnie, które są utrzymywane przez polskie stacje polarne. Większa część z nich jest udostępniona do zwiedzania.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na dziś dzień najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się w Świnoujściu. Ma 68 metrów wysokości a jej światło wysyłane jest na odległość 25 mil morskich. Jest ona najwyższą ceglaną latarnią na świecie. Została wzniesiona w 1857 roku w miejscu wcześniejszej stalowej latarni.
Latarnia Stilo powstała na początku XX wieku i mierzy 33 metry wysokości. Na jej szczycie znajdują się dwie galerie widokowe, z których można podziwiać Morze Bałtyckie, lasy i panoramę Łeby. Jest położona na szczycie wysokiej wydmy na przylądku Stilo, zaledwie kilkanaście kilometrów na wschód od Łeby.
Jednym z symbolów Kołobrzegu jest jego latarnia morska wznosząca się tuż przy wejściu do portu. Jej historia sięga do XVII wieku. W czasie II wojny światowej latarnia morska została całkowicie zniszczona. Budowla, którą widzimy dziś, zbudowana została w 1945 roku.
Latarnia Czołpino znajduje się na jednej z najwyższych wydm Słowińskiego Parku Narodowego na poziomie 55 metrów nad poziomem morza. Sam obiekt ma 25,2 metry, ale źródło światła znajduje się wyżej. Latarnia jest dostępna dla zwiedzających. Jest ona jedną z najbardziej odosobnionych latarni morskich w Polsce.
Ta latarnia znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, koło 100 metrów od piaszczystej plaży w niewielkiej wsi Gąski. Jest wysoka na niecałe 50 metrów, a jej światło jest widoczne z odległości 43,5 kilometra. Ta latarnia z XIX wieku jest wpisana do rejestru zabytków.
Latarnia w Krynicy Morskiej została wybudowana w 1951 roku w miejscu innej wybudowanej w 1895 roku, która została wysadzona w czasie Ii wojny światowej. Jej wysokość to 27 metrów. Ze szczytu latarni można podziwiać Zalew Wiślany i Bałtyk a przy dobrej widoczności można dojrzeć światło z latarni w Helu lub Sopocie.