Jak prać kurtkę puchową, aby jej nie zniszczyć? Wrzuć pięć sztuk do bębna, a będzie jak nowa!

Kurtki puchowe są chętnie wybierane zarówno przez amatorów sportów zimowych, jak i do codziennego użytkowania. Niestety, wiele osób boi się je prać. Jak doprać kurtkę puchową i co zrobić, żeby nie zniszczyć kurtki puchowej podczas prania? Znamy sprytny trik.

Puch znajdujący się w popularnych kurtkach zimowych pod wpływem wilgoci szybko ulega zbiciu. To z kolei sprawia, że traci on swoje termoizolacyjne właściwości, a zatem odzież po prostu przestaje pełnić swoją funkcję. Nie oznacza to oczywiście, że kurtki nie można moczyć w ogóle. Należy jednak przestrzegać kilku zasad podczas prania i suszenia, dzięki którym nasza odzież pozostanie w doskonałym stanie przez długi czas.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak prać kurtkę puchową ręcznie? Podstawową zasadą jest delikatność

Jeśli zdecydujemy się na pranie ręczne kurtki puchowej, w pierwszej kolejności należy odwrócić ją na lewą stronę. Warto też namoczyć ją zawczasu przez około godzinę. Temperatura wody użytej do prania powinna wynosić 30-40 stopni. Co ważne, podczas prania kurtki nie trzemy, tylko ugniatamy, a na koniec wielokrotnie płuczemy bez wykręcania.

Jak prać kurtkę puchową z piłeczkami? Ten trik sprawi, że puch się nie zbije

Optymalna temperatura prania kurtki puchowej w pralce to ponownie 30-40 stopni, a liczba obrotów nie powinna być większa niż 400-600. Najlepszym programem prania będzie ten do tkanin delikatnych lub do wełny. Wybieraj również delikatne płyny do prania i unikaj proszku, gdyż może on powodować powstawanie zacieków na materiale. Nie poleca się też płynu do płukania, który mógłby skleić pierze. Warto natomiast do bębna pralki wrzucić do 5 piłek do tenisa ziemnego, co powinno zapobiec zbijaniu się wypełnienia podczas prania.

Jak suszyć puchową kurtkę? Jak rozbić puch w kurtce po praniu?

Najłatwiejszym sposobem na wysuszenie kurtki puchowej jest wykorzystanie suszarki elektryczne, ustawiając w niej temperaturę 40 stopni. Jeśli nie mamy dostępu do takiego urządzenia, kurtkę możemy wysuszyć też na suszarce w ciepłym pomieszczeniu. Istotne jest to, aby rozłożyć ją na płasko, a nie wieszać. Po kilku godzinach kurtkę należy delikatnie oklepać, aby wstępnie rozbić puch. Następnie odwracamy ją na drugą stronę i po kilku godzinach ponownie oklepujemy. W późniejszych etapach należy również rozcierać dłońmi miejsca, gdzie puch się zbił i strzepywać kurtkę, aby równomiernie rozprowadzić jej wypełnienie. Czynności te powtarzamy do całkowitego wyschnięcia odzieży. Pamiętaj też, że kurtki puchowe potrzebują na to sporo czasu – nawet do 3 dni.

Więcej o: