Świadczenie pielęgnacyjne 2023 będzie rekordowe. Minister Maląg zapowiedziała rewolucyjne zmiany

Świadczenie pielęgnacyjne 2023 będzie wyższe niż w zeszłym roku, a wręcz rekordowe. Dyskusje na temat wsparcia finansowego dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami są prowadzone od lat. Jakie są najnowsze informacje na temat świadczeń pielęgnacyjnych?

Dotychczasowa kwota ze świadczenia pielęgnacyjnego nie była wystarczająca dla opiekunów osób z  niepełnosprawnościami. Nie starczała na pokrycie wszystkich niezbędnych leków, zakupu środków do pielęgnacji czy rehabilitacji. W 2023 roku szykuje się podwyżka nawet o kilkaset złotych. Czy tym razem będzie to wystarczająca ilość pieniędzy?

Zobacz wideo Zandberg: To, że rząd wie, co jest w finansach państwa, a parlament nie wie, jest bardzo niebezpieczne

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne 2023? Są konkretne wytyczne

Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej można przeczytać, komu dokładnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Przede wszystkim zostało stworzone z myślą o opiekunach osób z niepełnosprawnościami. Świadczeniobiorcą może być:

  • matka lub ojciec
  • faktyczny opiekun dziecka
  • osoba będąca spokrewnioną rodziną zastępczą
  • inna osoba, na której zgodnie z przepisami ciąży obowiązek alimentacyjny

Warto zaznaczyć, że świadczenie mogą pobierać tylko te osoby, które zrezygnują z obecnego zatrudnienia. Oznacza to, że opiekun nie może jednocześnie pracować i sprawować opieki. Ta kwestia jest dość kontrowersyjna i rodziny osób z niepełnosprawnościami od lat walczą o zmianę tego przepisu.

Waloryzacja emerytur 2023 oznacza rekordowo wysokie świadczenia. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?Waloryzacja emerytur 2023. Dla kogo będą rekordowo wysokie świadczenia?

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne 2023? Waloryzacja pozwala na podwyżkę

Wysokość świadczenia do tej pory nie był zadowalająca. W zeszłym roku wynosiła tylko 2119 zł. W związku z waloryzacją i podniesieniem cen w całym kraju świadczenie pielęgnacyjne 2023 będzie wynosić 2458 zł miesięcznie. Jest to podwyżka aż o 339 zł. Czy dzięki temu uda się pokryć wszystkie koszty związane z opieką?

Zmiany w podatku od spadków i darowiznTo pewne! Zmiany w podatkach 2023. Sejm uchwalił nowe przepisy

Czy prawo zostanie zmienione? Świadczeniobiorcy walczą o lepsze warunki

2458 zł wydaje się wysoką kwotą, jeśli stanowiłaby tylko dodatek do domowego budżetu. Z uwagi na to, że opiekun musi zrezygnować z pracy, jeśli chce pobierać świadczenie, ta kwota w wielu przypadkach jest jedynym dochodem. To zdecydowanie za mało, by utrzymać rodzinę i pokryć koszty leczenia. Czy w tym roku coś się zmieni? Podczas rozmowy z dziennikarzem radia RMF FM, która odbyła się w środę 25 stycznia minister Marlena Maląg poinformowała, że trwają prace nad wprowadzeniem zmian w przepisach, które umożliwią opiekunom dorabianie do świadczenia.

Więcej o: