Świadczenie pielęgnacyjne 2023 będzie rekordowe. Minister Maląg zapowiedziała rewolucyjne zmiany

Świadczenie pielęgnacyjne 2023 będzie wyższe niż w zeszłym roku, a wręcz rekordowe. Dyskusje na temat wsparcia finansowego dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami są prowadzone od lat. Jakie są najnowsze informacje na temat świadczeń pielęgnacyjnych?

Dotychczasowa kwota ze świadczenia pielęgnacyjnego nie była wystarczająca dla opiekunów osób z  niepełnosprawnościami. Nie starczała na pokrycie wszystkich niezbędnych leków, zakupu środków do pielęgnacji czy rehabilitacji. W 2023 roku szykuje się podwyżka nawet o kilkaset złotych. Czy tym razem będzie to wystarczająca ilość pieniędzy?

Zobacz wideo Zandberg: To, że rząd wie, co jest w finansach państwa, a parlament nie wie, jest bardzo niebezpieczne

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne 2023? Są konkretne wytyczne

Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej można przeczytać, komu dokładnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Przede wszystkim zostało stworzone z myślą o opiekunach osób z niepełnosprawnościami. Świadczeniobiorcą może być:

  • matka lub ojciec
  • faktyczny opiekun dziecka
  • osoba będąca spokrewnioną rodziną zastępczą
  • inna osoba, na której zgodnie z przepisami ciąży obowiązek alimentacyjny

Warto zaznaczyć, że świadczenie mogą pobierać tylko te osoby, które zrezygnują z obecnego zatrudnienia. Oznacza to, że opiekun nie może jednocześnie pracować i sprawować opieki. Ta kwestia jest dość kontrowersyjna i rodziny osób z niepełnosprawnościami od lat walczą o zmianę tego przepisu.

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne 2023? Waloryzacja pozwala na podwyżkę

Wysokość świadczenia do tej pory nie był zadowalająca. W zeszłym roku wynosiła tylko 2119 zł. W związku z waloryzacją i podniesieniem cen w całym kraju świadczenie pielęgnacyjne 2023 będzie wynosić 2458 zł miesięcznie. Jest to podwyżka aż o 339 zł. Czy dzięki temu uda się pokryć wszystkie koszty związane z opieką?

Czy prawo zostanie zmienione? Świadczeniobiorcy walczą o lepsze warunki

2458 zł wydaje się wysoką kwotą, jeśli stanowiłaby tylko dodatek do domowego budżetu. Z uwagi na to, że opiekun musi zrezygnować z pracy, jeśli chce pobierać świadczenie, ta kwota w wielu przypadkach jest jedynym dochodem. To zdecydowanie za mało, by utrzymać rodzinę i pokryć koszty leczenia. Czy w tym roku coś się zmieni? Podczas rozmowy z dziennikarzem radia RMF FM, która odbyła się w środę 25 stycznia minister Marlena Maląg poinformowała, że trwają prace nad wprowadzeniem zmian w przepisach, które umożliwią opiekunom dorabianie do świadczenia.

Więcej o: