14. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Podano oficjalny termin. Pamiętaj o złożeniu tego wniosku!

14. emerytura będzie na stałe? Tak brzmią obietnice rządu, a Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podał już oficjalny termin wypłat 14. emerytury 2023. Ile wyniesie tegoroczne świadczenie? Kwoty będą rekordowe, ale nie każdy może liczyć na ten zastrzyk gotówki. Warto pamiętać o złożeniu wniosku na czas.

Choć 14. emerytury w 2023 roku miało nie być wcale, to już wiadomo, że będzie, a co więcej, spekuluje się, że stanie się stałym świadczeniem. O planach na zmiany w ustawie już jakiś czas temu informował premier Morawiecki, a teraz jego słowa potwierdził wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Ile wyniesie "czternastka" i jakich warunków mogą spodziewać się seniorzy?

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura 2023 będzie wypłacona już niebawem. Wiceminister o nowym projekcie

Wiceminister Stanisław Szwed potwierdził informacje o gotowym projekcie dotyczącym 14. emerytury, jako stałego świadczenia. Rozważa się taką możliwość, jednak na ten moment rząd skupia się na wypłacie tegorocznej "czternastki". W radiowej Jedynce poinformował, kiedy będzie ona wypłacana i na jakich zasadach

Mamy przygotowany projekt. Pójdzie teraz do szybkich konsultacji. Na przełomie sierpnia i września będzie wypłacana 14. emerytura, na tych samych zasadach, co w ubiegłym roku

- powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej. 

Zapewnił też, że nie zabraknie środków na wypłatę świadczenia.

Nie ma tutaj obaw. Mamy możliwość zaciągnięcia pożyczki z funduszów i z tego tytułu będziemy finansować to świadczenie

Dodał także, że zostanie utrzymany limit w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, iż seniorzy, którzy pobierają podstawową emeryturę i rentę do tej kwoty, mogą liczyć na pełną "czternastkę".

14. emerytura 2023: ile wyniesie świadczenie? Prognozowane kwoty na 2023

Najwyższa 14. emerytura wyniesie tyle, ile minimalne świadczenie obowiązujące w danym roku kalendarzowym. Z powodu wysokiej waloryzacji najniższa emerytura w 2023 roku będzie wynosić 1588,44 zł brutto, co daje nam 1445,48 zł netto. Takiej kwoty mogą się spodziewać osoby, które pobierają emeryturę lub rentę do 2900 zł brutto, jeśli jest ona wyższa, "czternastka" będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Funkcjonowanie tej zasady zostanie wyjaśnione w dalszej części artykułu.

Komu przysługuje 14. emerytura 2023? Nie wszyscy mogą ją dostać 

14. emerytura przysługuje wszystkim seniorom, którzy pobierają emeryturę lub rentę, o ile nie przekraczają określonego progu dochodowego. Na podstawie wypowiedzi Stanisława Szweda, można się spodziewać, że próg 2023 pozostanie niezmieniony. Jeżeli zostanie on przekroczony, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę", co oznacza, że każda złotówka przekraczająca kwotę progu dochodowego (2900 zł brutto) jest odejmowana od wysokości "czternastki". Zgodnie z informacją ZUS świadczenia nie będzie wypłacany w ogóle, jeśli 14. emerytura byłaby niższa niż 50 zł. Warto pamiętać, że "czternastka" wypłacana jest z urzędu. Jednak osoby, które w tym roku osiągnęły wiek emerytalny, muszą złożyć wniosek o status emeryta przynajmniej miesiąc przed wypłatą 14. emerytury, gdyż inaczej nie otrzymają dodatkowego świadczenia. Jeśli tego nie zrobią - nic nie dostaną.

Więcej o: