Przeurocza rysia rodzinka uchwycona na zajęciu. "Piękniejszego widoku dziś nie zobaczycie"

Profil Facebookowy Lubuscy Łowcy Burz opublikował na swojej stronie zdjęcie pewnej przeuroczej rodzince. Obiegło ono błyskawicznie internet i podbiło serca internautów. Fotografia przedstawia rodzinę leśnych kotów, która odpoczywa. Komentujący nie mogą wyjść z zachwytu, że zdjęcie zrobiono w Polsce.

W piątek 27 stycznia 2023 roku na profilu Facebookowym Lubuscy Łowcy Burz pojawiło się zdjęcie trzech rysi. Opis zdjęcia świetnie opisywał sytuację przedstawioną na zdjęciu "Piękniejszego widoku dziś nie zobaczycie. Rysia rodzinka uchwycona w Zachodniopomorskiem". Post ma już 10 tysięcy reakcji, ponad 300 komentarzy i powyżej 500 udostępnień.

Zobacz wideo Beskid Żywiecki. Małe rysie z matką uchwycone na fotopułapce. Naukowcy: To ewenement

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzy rysie na zdjęciu. Niektórzy nie dowierzają

Autorem tego viralowego zdjęcia jest fotograf przyrody Marcin Grzegorzek. Artysta zdradza, że fotografia została wykonana w pobliżu Drawskiego Parku Krajobrazowego w województwie zachodniopomorskim. To właśnie tam prowadzony jest program reintrodukcji rysi w Polsce. Ludzie w komentarzach nie mogą uwierzyć, że zdjęcie zostało zrobione w Polsce i wyrażają zazdrość ze spotkania tych pięknych kotów w naturalnym środowisku. Na zdjęciu możemy zobaczyć, że jeden z rysi ma na sobie obrożę telemetryczną. Jest to jasny znak, że pochodzi on z programu reintrodukcji i jego położenie jest stale monitorowane przez polskich przyrodników.

Czy prawdopodobne jest spotkanie rysia w lesie? Sprawdzamy

Koty przedstawione na fotografii mimo swojego uroczego wyglądu są drapieżnikami. Na zdjęciu są prawdopodobnie jeszcze młode osobniki, gdyż po usamodzielnieniu odłączają się one od matek. Dojrzałe rysie są samotnikami, które polują na dużym obszarze. Te koty są doskonałymi łowcami, więc spotkanie ich w lesie nie jest bardzo prawdopodobne. Te zwierzęta raczej stronią od towarzystwa ludzi. Pomimo ścisłej ochrony gatunkowej rysia w Polsce zdarza się, że stają się one celem kłusowników. Na przykład w listopadzie zabito samicę imieniem Cleo, a wcześniej jej dzieci. Ryś jest w prawnie chroniony, a więc jest własnością Skarbu Państwa.

Więcej o: