Dziób jak flaming i blisko 500 haczykowatych zębów. Naukowcy odkryli nowy, niesamowity gatunek

Naukowcom udało się odnaleźć szkielet nieznanego wcześniej pterozaura. Badaczy najbardziej zainteresował dziób zwierzęcia oraz sposób, w jaki się żywił. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej o tym fascynującym i niezwykłym pterozaurze. Wyjaśniamy także, gdzie można obejrzeć jego szczątki.

Odkryty przez naukowców szkielet pterozaura jest niezwykły pod wieloma względami. Sprawdź, co badaczom udało się dowiedzieć na temat nowo odkrytego gatunku. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dinozaury mogły żyć 300 lat?! Mnóstwo ciekawostek o prehistorycznych gadach [Pracownia Bronka]

Niezwykły gatunek pterozaura. Miał blisko 500 zębów

Zidentyfikowano nowy gatunek pterozaura. Skamielinę odkryto na terenie Niemiec, jej badaniem zajęli się paleontologowie z tego kraju, a także z Anglii i Meksyku. Co ciekawe odkryty szkielet długonogiego pterozaura jest prawie kompletny - przekazał profesor David Martill ze Szkoły Środowiska, Geografii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Portsmouth. Dużą uwagę zwraca uzębienie zwierzęcia, które miało w dziobie 480 zębów. 

Szczęki tego pterozaura są naprawdę długie i pokryte małymi, drobnymi, haczykowatymi zębami, z małymi odstępami między nimi jak grzebień nitowy. Długa szczęka jest zakrzywiona do góry jak szablodziób, a na końcu rozszerza się jak warzęcha

- wyjaśnił profesor David Martill. 

Jak żywił się pterozaur? Gdzie można obejrzeć jego szkielet? 

Naukowców najbardziej dziwi haczykowaty kształt zębów, których wczesnej nie widzieli u pterozaurów. Tłumaczą, że służyły one do łapania małych krewetek, którymi prawdopodobnie żywiło się zwierzę. Nazwano je Balaenognathus maeuseri. Jak zdobywał pokarm ten pterozaur? Miał zanurzać dziób w wodzie i zasysać płyn, a następnie przepuszczać go przez zęby pozostawiając w nim zdobyte pożywienie. Podobnie odżywiają się flamingi i kaczki. Szkielet niezwykłego pterozaura można podziwiać w Niemczech w Muzeum Historii Naturalnej w Bambergu. 

Więcej o: