Co się stało z tym jednym z siedmiu cudów świata? Historia Mauzoleum w Halikarnasie

Halikarnas jest starożytnym miastem położonym nad Morzem Egejskim. Założone przez greków w Karii, która znajduje się na terytorium współczesnej Turcji. To miejsce słynęło ze wzniesionego w połowie IV wieku przed naszą erą mauzoleum. Budynek uważany jest za jeden z siedmiu antycznych cudów świata.

Turcja jest bardzo różnorodnym geograficznie krajem. Można tam znaleźć piękne plaże, góry, skalne miasta w Kapodocji, stepy czy azjatyckie lasy. Ten kraj ma również bardzo interesującą, ale zarówno burzliwą, jak i długą historię. W starożytności te terytoria kształtowane były przez takie cywilizacje jak hetycka, rzymska, hellenistyczna czy osmańska. Do dziś można odczuć ich wpływ na dzisiejszą Turcję.

Zobacz wideo Zabytkowy przedmiot z epoki brązu, datowany na około 1300 lat p.n.e., odzyskany przez andrychowskich śledczych

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Halikarnas — położenie i zabytki

Bodrum to miasto, które dziś jest bardzo popularnym kurortem turystycznym, ale jego historia jest o wiele ciekawsza. Położony był tak kiedyś jeden z cudów antycznego świata, który został zniszczony, a później zapomniany na setki lat. Dopiero podczas wykopalisk w XIX wieku ujawniły się ruiny tego monumentalnego budynku. Mowa oczywiście o Mauzoleum w Halikarnasie. Poza tym można w mieście również znaleźć ruiny dawnego teatru w stylu greckim. Starożytne miasto Halikarnas było położone w południowo-zachodniej Turcji nad Morzem Egejskim, naprzeciw greckiej wyspy Kos.

Mauzoleum w Halikarnasie. Grobowiec Mauzolosa

W latach 377-353 przed naszą erą królem Karii był Mauzolos. Stworzył państwo niemal niezależne od starożytnej Persji. Przeniósł stolicę swojego państwa z Mylasy do Halikarnasu. Mauzoleum zostało wzniesione w 350 roku przed naszą erą jako grobowiec Mauzolosa. Po jego śmierci to żona Artemizja II zleciła wybudowanie mauzoleum ku czci władcy. Budowy podjęli się wówczas jedni z najlepszych greckich architektów i rzeźbiarzy.

Co się z nim stało? Mauzoleum w Halikarnasie.

W 334 roku przed naszą erą po śmierci Mauzolosa Halikarnas został podbity przez Aleksandra Macedońskiego. Podczas walk miasto zostało kompletnie zniszczone i już nigdy nie podniosło się po upadku. Historycy są zdania, że mauzoleum, jako jeden z nielicznych budynków. Gdy w XV wieku nadeszli Rycerze Zakonu Szpitalników Świętego Jana i zbudowali na wybrzeżu Zamek świętego Piotra. W 1494 roku postanowili go ufortyfikować, wykorzystując kamienie z mauzoleum jako materiał. Wkrótce później przybyło Imperium Osmańskie i z mauzoleum zostały tylko ruiny.

Więcej o: