Te seniorki dostaną w 2023 wyższą emeryturę. Jest propozycja, aby wzrosła jeszcze o 25 procent

Renta rodzinna, powszechnie nazywana emeryturą po mężu, to świadczenie przysługujące po śmierci jednego z małżonków. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie opłacalne. Obecnie trwają prace nad projektem uwzględniającym podwyżkę wdowiej emerytury. Jak złożyć wniosek i komu przysługuje emerytura dla wdów?

Renta rodzinna to świadczenie, z którego nie wszystkie wdowy i wdowcy skorzystają, nawet jeśli są do niego uprawnieni. Wynika to z faktu, że zgodnie z obecnymi zasadami, emerytura po mężu wymaga zrzeknięcia się własnego świadczenia, przy czym w zamian otrzymujemy jedynie część świadczenia zmarłego małżonka. W wielu przypadkach jest to więc rozwiązanie niekorzystne finansowo.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wdowia emerytura 2023. Ile wynosi i komu przysługuje świadczenie?

Jak podaje strona rządowa dedykowana świadczeniu, renta rodzinna przysługuje: wdowie lub wdowcowi, dzieciom zmarłego, a także jego rodzicom. Wysokość renty rodzinnej zależy od liczny uprawnionych osób i wynosi:

  • dla jednej osoby uprawnionej - 85% świadczenia zmarłego,
  • dla dwóch osób uprawnionych - 90% świadczenia zmarłego,
  • dla trzech i więcej osób uprawnionych - 95% świadczenia zmarłego.

Świadczenie co roku podlega waloryzacji, a zatem emerytura po mężu 2023 będzie wyższa niż w roku poprzednim. Co więcej, renta rodzinna nie może być niższa niż kwota najniższej renty rodzinnej, która od 1 marca będzie wynosiła 1588,44 zł.

Renta rodzinna 2023 nie dla każdego. Kto nie otrzyma świadczenia?

Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS, renta rodzinna może być pomniejszona lub zawieszona. Osoba, która uzyskuje przychód wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, otrzyma świadczenie niższe o kwotę przewyższenia. Prawo do renty tracą osoby, których przychód przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Emerytura po mężu: nowe zasady umożliwią podwójną emeryturę? 

26 stycznia 2023 oficjalna strona partii Lewica poinformowała o przyjęciu zawiadomienia o powołaniu Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej "Renta Wdowia". Projekt proponuje wprowadzenie nowych zasad, które umożliwiłyby wybór pomiędzy dwiema opcjami:

  • zachowaniem własnej emerytury i dodaniem do tego 25% świadczenia po małżonku,
  • wyborem świadczenia po małżonku i dodaniem do tego 25% własnej emerytury.

Projekt zakłada również zmianę górnego limitu przyznawania świadczenia, który wyniósłby trzykrotność średniej emerytury. Aby projekt mógł zostać zaprezentowany na posiedzeniu Sejmu, konieczne jest zebranie co najmniej 100 tysięcy podpisów w ciągu trzech miesięcy.

Więcej o: