Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Wniosek nie wystarczy! Bez tego dokumentu nic nie dostaniesz

Seniorzy urodzeni między 1948 a 1969 mogą ubiegać się wcześniejszą emeryturę, jednak nie wszyscy mają szansę z niej skorzystać. Dla kogo jest wcześniejsza emerytura? Jakie warunki trzeba spełnić i gdzie należy składać wniosek o wcześniejszą emeryturę? W niektórych przypadkach ZUS może odmówić świadczenia.

Na oficjalnej stronie ZUS widnieje informacja o tym, iż osoby urodzone między 1948 a 1969 mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Dotyczy to jednak wyłącznie seniorów, którzy niegdyś wykonywali konkretne zawody. Ponadto aktywność zawodowa musi być potwierdzona odpowiednimi dokumentami, w innym przypadku bez wątpienia ZUS odmówi świadczenia. Jakie warunki należy spełnić i na co uważać przy wypełnianiu wniosku? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 rokiem. Komu przysługuje?

Prawo do wcześniejszej emerytury mają osoby urodzone między 1948 a 1969 rokiem, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze. Nie wiesz, co to znaczy? Są to wszelkie zawody wykonywane w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu. Należą do nich m.in. górnicy, hutnicy czy pracownicy służby zdrowia, w tym ratowniczy medyczni i ratownicy GOPR. Pełny wykaz zawodów można przeczytać na stronie ZUS.

Masaż twarzy, jak dbać o twarz, pielęgnacja twarzyDomowe sposoby na pielęgnacje twarzy. Efekty tych trików cię zaskoczą

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 rokiem. Te warunki należy spełnić

Aby otrzymać świadczenie, praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie wystarczy. Należy spełnić szereg innych warunków, niezbędnych do pobierania wcześniejszej emerytury. Osoby składające wniosek muszą także: 

  • osiągnąć wiek emerytalny, 
  • mieć dokumenty ze stażu składkowego i nieskładkowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn),
  • posiadać odpowiedni staż pracy w szczególnych warunkach, 
  • nie być członkiem funduszu emerytalnego OFE lub przekazać własne środki z OFE na rzecz dochodów budżetu państwa.

Te znaki zodiaku są skazane na sukces!Te trzy znaki zodiaku są skazane na sukces! Dostają to, czego pragną

Wcześniejsza emerytura 2023. Jak złożyć wniosek? 

Warunkiem koniecznym do otrzymania świadczenia jest udokumentowanie stażu pracy i odpowiednie informacje w świadectwie pracy potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Co więcej, niezbędne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego okres składkowy i nieskładkowy oraz wysokość wynagrodzenia. Wszelkie wnioski, w których zabraknie choć jednego z niezbędnych elementów, zostaną odrzucone.

 

Więcej o: