Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Wniosek nie wystarczy! Bez tego dokumentu nic nie dostaniesz

Seniorzy urodzeni między 1948 a 1969 mogą ubiegać się wcześniejszą emeryturę, jednak nie wszyscy mają szansę z niej skorzystać. Dla kogo jest wcześniejsza emerytura? Jakie warunki trzeba spełnić i gdzie należy składać wniosek o wcześniejszą emeryturę? W niektórych przypadkach ZUS może odmówić świadczenia.

Na oficjalnej stronie ZUS widnieje informacja o tym, iż osoby urodzone między 1948 a 1969 mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Dotyczy to jednak wyłącznie seniorów, którzy niegdyś wykonywali konkretne zawody. Ponadto aktywność zawodowa musi być potwierdzona odpowiednimi dokumentami, w innym przypadku bez wątpienia ZUS odmówi świadczenia. Jakie warunki należy spełnić i na co uważać przy wypełnianiu wniosku? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 rokiem. Komu przysługuje?

Prawo do wcześniejszej emerytury mają osoby urodzone między 1948 a 1969 rokiem, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze. Nie wiesz, co to znaczy? Są to wszelkie zawody wykonywane w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu. Należą do nich m.in. górnicy, hutnicy czy pracownicy służby zdrowia, w tym ratowniczy medyczni i ratownicy GOPR. Pełny wykaz zawodów można przeczytać na stronie ZUS.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 rokiem. Te warunki należy spełnić

Aby otrzymać świadczenie, praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie wystarczy. Należy spełnić szereg innych warunków, niezbędnych do pobierania wcześniejszej emerytury. Osoby składające wniosek muszą także: 

  • osiągnąć wiek emerytalny, 
  • mieć dokumenty ze stażu składkowego i nieskładkowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn),
  • posiadać odpowiedni staż pracy w szczególnych warunkach, 
  • nie być członkiem funduszu emerytalnego OFE lub przekazać własne środki z OFE na rzecz dochodów budżetu państwa.

Wcześniejsza emerytura 2023. Jak złożyć wniosek? 

Warunkiem koniecznym do otrzymania świadczenia jest udokumentowanie stażu pracy i odpowiednie informacje w świadectwie pracy potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Co więcej, niezbędne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego okres składkowy i nieskładkowy oraz wysokość wynagrodzenia. Wszelkie wnioski, w których zabraknie choć jednego z niezbędnych elementów, zostaną odrzucone.

 

Więcej o: