Te imiona są najpopularniejsze! Rodzice wybierają "blask Księżyca" i "tego, który ma stać się sławny"

Jeszcze do niedawna w Polsce popularne były zagraniczne imiona, takie jak Alan, Brian, Sofia, czy Jessica. Okazuje się, że wybieranie ich dla dziecka przestało już być w modzie. Obecnie królują znacznie bardziej zaskakujące imiona. Sprawdź, jakie imiona będą wybierać rodzice w 2023 roku.

Wydawać by się mogło, że obecnie najpopularniejszymi imionami w Polsce są te najbardziej oryginalne, egzotycznie brzmiące i nowoczesne. Nic bardziej mylnego. Rankingi imion nie pozostawiają wątpliwości. Na szczytach list królują takie, które do tej pory kojarzyły nam się wyłącznie ze starszym pokoleniem i były używane przez naszych dziadków i pradziadków. Zobacz, które imiona są obecnie najbardziej modne w naszym kraju.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie imiona są obecnie najpopularniejsze? Te są coraz częściej wybierane

Według rankingu rządowego z 2022 roku najpopularniejszym imieniem wśród dziewczynek była Zuzanna, wśród chłopców zaś Antoni. Wskazuje to na coraz szerszy powrót do tradycyjnych, polskich imion. Obserwując dalsze pozycje listy tylko utwierdzimy się w tym przekonaniu. Coraz mniej widzimy zagranicznych imion, coraz więcej natomiast tych popularnych wśród starszych pokoleń. Zobacz, jakie imiona najczęściej nadawane są kobietom, a jakie mężczyznom.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2023. Króluje Zofia i Hanna

Na podium w zeszłym roku uplasowały się Zuzia, Zosia i Hania. Pełna lista daje szerszy obraz na powracające trendy. Tradycyjne, polskie imiona pojawiają się coraz częściej: Helena (która oznacza blask księżyca), Bogna, a nawet Dobrawa. Co ciekawe odchodzą do lamusa imiona takie jak Izabela, Sofia, Jessica, czy Nadia. Rodzice wybierają imiona swoich babć i prababć, a wśród bardziej oryginalnych staroświeckich imion można znaleźć Ritę, czy Romę.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2023. Wśród nich Antoni i Franciszek

Jak prezentuje się sytuacja wśród męskich imion? Na podium Antoni, Franciszek i Jan. Z pełnej listy jednak możemy się dowiedzieć, że klasyczne imiona, takie jak Stanisław (oznacza tego, który ma się stać sławny), Aleksander, Ignacy i Maurycy, znów są w modzie. Co ciekawe sławą cieszy się również Maksym oraz Jeremiasz, a w rankingu pojawił się także Miron. Brian, Alan i Oliwier już mieli swoje 5 minut sławy. Moda na staroświeckie imiona powraca i na razie wszystko wskazuje na to, że się utrzyma.

Więcej o: