Najdroższe jachty na świecie. O takich sumach nawet bogaci mogą jedynie pomarzyć

Najdroższe jachty na świecie nie bez powodu należą do najbogatszych ludzi na świecie. Luksusowe jednostki pływające, napędzane najlepszymi silnikami na świecie, zbudowane z materiałów najwyższej jakości, posiadające liczne udogodnienia, z powodzeniem można porównać do dzieł sztuki. Nic więc dziwnego, że ich ceny są niebagatelnie wysokie

Najdroższy jacht na świecie

Najdroższy jacht na świecie, według doniesień, które można odnaleźć w komunikatach prasowych, to History Supreme. Jego wartość szacowana jest na 4,8 miliarda dolarów. Choć cena ta czyni go najdroższym, to bynajmniej nie jest on największy. W porównaniu z innymi kosztownymi jachtami wygląda wręcz niepozornie, bardziej przypominając luksusową motorówkę niż wart niebagatelne pieniądze jacht. Zaledwie 30-metrowa konstrukcja zamówiona została rzekomo w 2011 roku, a jej budowa trwała trzy lata. Zaprojektował go światowej sławy brytyjski projektant i jubiler, Stuart Hughes, dla anonimowego malezyjskiego biznesmena. Zakłada się, że biznesmenem tym miałby być Robert Kuok, którego majątek wyceniany jest na ponad 12,5 miliarda dolarów. O wyjątkowości i cenie History Supreme ma decydować materiał, z którego wykonano jacht. Do wykonania tej jednostki pływającej wykorzystano bowiem m.in. wiele ton metali szlachetnych, w tym czystego złota i platyny. Złotego kruszcu użyto do zdobień jadalni, schodów, balustrad, pokładu, a podobno nawet kotwicy. Z kolei fragmenty ścian sypialni wykonano ponoć z meteorytu, a jedną z ozdób jest rzeźba z kości tyranozaura. I choć Hughes chwali się History Supreme na swojej stronie internetowej jako własnym projektem "prawdopodobnie najdroższego jachtu świata", to jedna z firm specjalizujących się w produkcji łodzi poddała tę historię w wątpliwość, sugerując, że zamieszczone przez Hughesa zdjęcia zostały przez niego ściągnięte z ich strony internetowej.

 
Zobacz wideo Pierwszy turysta w kosmosie - miliarder, Richard Branson

Najdroższy jacht zbudowano w Niemczech

Jeśli więc nie brać pod uwagę History Supreme, najdroższy jacht świata nazywa się Eclipse. Ten superjacht zbudowany został przez firmę Blohm + Voss z Hamburga (Niemcy), a jego projekt sporządził Terence Disdale. Jacht zwodowano w 2009 roku w Hamburgu, a niedługo potem stał się on własnością rosyjskiego miliardera, Romana Abramowicza. Mierzący 162,5 metra długości Eclipse do 2013 roku był najdłuższym prywatnym jachtem na świecie. Obecnie jest drugim co wielkości jachtem motorowym świata. Mogą na nim jednocześnie wylądować dwa helikoptery, ponieważ wyposażony jest w dwa niezależne lądowiska. Na wyposażeniu jachtu znajdują się również trzy łodzie motorowe oraz niewielka łódź podwodna, która może zanurzyć się na głębokość 50 metrów. Eclipse ma łącznie dziewięć pokładów, aż 24 kabiny dla gości, kilka wanien z hydromasażem, dwa baseny, bar oraz salę dyskotekową. Dla bezpieczeństwa jacht wyposażono w system wykrywania rakiet, wyrzutnie rakiet oraz systemy samoobrony i kuloodporne okna. Właściciel zadbał też o swoją prywatność: specjalny system laserów skanuje otoczenie, a gdy wykryje on paparazzi, w stronę obiektywu skierowana zostaje wiązka światła, przez co zrobienie zdjęcia jest niemożliwe. Eclipse posiada również system stabilizacji zapobiegający kołysaniu na kotwicy czy przy niskich prędkościach przelotowych. Maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć, to 21 węzłów, czyli niespełna 40 km/h, a największy dystans, jaki może przebyć, to 6 tysięcy mil morskich (ponad 11000 km). Do obsługi jachtu oraz gości potrzeba około 70 członków załogi. Wartość Eclipse szacowana jest na ponad półtora miliarda dolarów.

 

Luksusowy jacht

Luksusowy jacht jest marzeniem wielu bogatych osób. Właścicielem jednego z najdroższych i pierwszego co do wielkości prywatnego jachtu motorowego na świecie był, aż do swojej śmierci w maju 2022 roku, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Khalifa bin Zayeda Al Nahyana. Superjacht Azzam zbudowany został w niemieckiej stoczni Lürssen Yachts, a budowa rozpoczęta została w 2009 roku. Projekt stworzyło biuro Nauta Yachts, luksusowe wnętrza natomiast zaprojektował Christophe Leoni. Prace projektowe trwały rok, budowa jednostki prowadzona była przez kolejne trzy lata, wszystko odbywało się pod kierunkiem inżyniera Mubaraka Saad al Ahbabi. Ostatecznie jacht ma długość 180 metrów, szerokość 20,8 m, a zanurzenie zaledwie 4,3 m. Jest jednym z najszybszych jachtów świata, osiągając prędkość ponad 30 węzłów, czyli ponad 55 km/h, posiada również zdolność poruszania się z dużą prędkością na płytkich wodach. Azzam jest połączeniem luksusu i technologii, ma kuloodporne wykończenie i system obrony przed pociskami, zaś na jego pokładzie znajduje się miniaturowa łódź podwodna. Koszt budowy jachtu przekroczył 600 milionów dolarów.

Inne luksusowe jachty to np.:

  • Motor Yacht A+, znany także jako Topaz, którego koszt wyniósł 527 milionów dolarów,
  • Dilbar - wyceniany na 600 milionów dolarów,
  • Dubai - koszt 400 milionów dolarów,
  • Serene - zbudowany za 330 milionów dolarów, odkupiony za około 560 milionów dolarów,
  • Al Said - wartość około 300 milionów dolarów,
  • Al Mirqab - wart około 300 milionów dolarów.

Zobacz też: Najszczęśliwsze kraje świata - lider rankingu pięć razy z rzędu na pierwszym miejscu. Polska daleko w tyle

Więcej o: