Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy ciąć jabłonie? To ostatni dzwonek, aby zadbać o drzewa owocowe

Cięcie drzew owocowych to bardzo ważny zabieg, który ma na celu utrzymanie ich w prawidłowej kondycji, a ta natomiast przekłada się na jakoś i ilość plonów w ogrodzie. Jak i kiedy ciąć jabłonie? To prosty zabieg, jednak wymaga on pilnowania konkretnych terminów.

Jabłonie rosną niemalże w każdym ogrodzie. Okazuje się, że są w stanie rozwijać się i owocować bez cięcia. Jednak niecięte drzewo rozrasta się do ogromnych rozmiarów i traci swój piękny kształt, co dodatkowo znacznie utrudnia jego pielęgnację i zbieranie planów. Co zrobić, aby do tego nie doprowadzić? 

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego należy przycinać gałęzie jabłoni? Powodów jest mnóstwo

Przycinanie drzew owocowych to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Wymienione wyżej skutki zaniedbania tej czynności mogą być wyjątkowo uciążliwe. Warto pamiętać o regularnym cięciu jabłoni, gdyż nieprzycinane drzewa nie przepuszczają światła w głąb korony, przez co ich owoce są dużo słabszej jakości. Ponadto cięcie pobudza drzewa do pączkowania i owocowania, jednocześnie zmniejszając ryzyko występowania chórów czy infekcji.

Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy ciąć jabłonie? 

Terminy przycinania jabłoni są bardzo ważne, gdyż sposób ich cięcia należy dostosować do okresu, w jakim wykonywany jest zabieg. Drzewo owocowe przycięte w nieprawidłowym terminie może zacząć chorować lub przemarznąć, przez co cięcie przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Oznacza to, iż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej przycinać jabłonie. Uznaje się, że są na to dwa terminy, o których warto pamiętać. Jakie to są?

Przycinanie jabłoni. Te terminy są niezwykle istotne

Cięcie zimowe jabłoni należy wykonywać pod koniec zimy lub na przedwiośniu, kiedy nie ma ryzyka wystąpienia dużych mrozów. Najlepiej robić to od końca lutego do końca marca. W tym przypadku usuwa się stare gałęzie i przerzedza nieco koronę drzew. Natomiast cięcie letnie jabłoni służy pozbyciu się młodych pędów wyrastających ku górze i należy wykonać je na przełomie lipca i sierpnia. 

Więcej o: