Czy fatsja japońska jest trująca? Ma nietypowe wymagania. Stosuj te zasady, a unikniesz kłopotów

Fatsja japońska to roślina doniczkowa, która ma nietypowe wymagania. Warto je poznać, zanim weźmiesz się za uprawę. Sadząc ją, upewnij się, czy fatsja japońska nie jest trująca! Kilka podstawowych błędów w pielęgnacji może sprawić, że zmarnieje, a ty będziesz mieć kłopot.

Fatsja japońska to bez wątpienia roślina doniczkowa, która wzbudza duży zachwyt. Zanim jednak skusisz się na posiadanie jej w swoim domu, warto poznać zasady, dzięki którym będzie ona wiecznie zielona i urokliwa. Podpowiadamy, jak dbać o tego wyjątkowego olbrzyma. 

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Skąd pochodzi fatsja japońska? W naturalnym środowisku rośnie znacznie większa

Fatsja japońska pochodzi prosto z Japonii, co nie powinno być większym zaskoczeniem, gdyż wskazuje na to jej nazwa. W naturalnym środowisku występuje w postaci obszernego krzewu, którego wysokość potrafi zadziwiać - rośnie aż na 5 m w górę. Roślina w okresie kwitnienia wypuszcza małe białe kwiatki. Charakterystyczne dla niej są ogromne liście, których średnica sięga nawet 40 cm. Fatsja uprawiana w domach nieco różni się od tej występującej w naturalnym środowisku. Jest znacznie niższa, ponieważ najczęściej ma metr wysokości, a jej liście są o 10-20 cm mniejsze od tych, które możemy spotkać w Japonii. 

Jak pielęgnować fatsję japońską? Niezbędne są odpowiednie warunki 

Fatsja zaliczana jest do roślin doniczkowych niezwykle prostych w uprawie. Jej dużą zaletą jest to, iż ma małe wymagania co do światła i może rosnąć w mocno zacienionym miejscu. Jednak najlepiej będzie się czuła z dostępem do rozproszonego światła. Należy ją chronić przez bezpośrednimi promieniami słonecznymi, które uszkadzają jej liście. Fatsja jest także wyjątkowo odporna na różne temperatury, jednak najlepiej, gdy wynoszą one od 18 do 20 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak w twoim pomieszczeniu jest zimno, ta roślina sobie poradzi! Należy jednak pamiętać, aby w okresie grzewczym nie stawiać jej przy kaloryferze, ponieważ jest bardzo wrażliwa na przegrzanie.

Czy fatsja japońska jest trująca? Zapamiętaj kilka zasad

Ta roślina nie wymaga specjalnej gleby, wystarczy uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Podłoże powinno być wiecznie lekko wilgotne, gdyż jego przesuszenie może skutkować więdnięciem liści. W okresie wiosenno-letnim fatsję należy podlewać dwa razy w tygodniu, natomiast w okresie jej spoczynku tylko raz. Ponadto lubi ona dodatkowe zraszanie liści i przecieranie ich wilgotną ściereczką. Warto pamiętać, iż fatsja japońska należy do grona roślin trujących, dlatego podczas jej dotykania warto założyć rękawiczki.

Więcej o: