Jak dbać o bluszcz pospolity w domu? To banalnie proste! Zastosuj te metody, a będzie rósł jak szalony

Bluszcz pospolity może być uprawiany jako domowa roślina doniczkowa. Jest on stosunkowo prosty w pielęgnacji i wygląda naprawdę efektownie. Podpowiadamy, jak dbać o bluszcz, aby cieszył oko przez lata. Dodatkowo zastosowanie pewnych trików sprawi, że będzie rósł bujnie jak nigdy.

Bluszcz pospolity jest rośliną, którą z powodzeniem możemy uprawiać w doniczce. Nie dość, że jest prosty w pielęgnacji, to jeszcze obłędnie wygląda. Zobacz, jak dbać o bluszcz oraz jak go wyeksponować, by zdobił pomieszczenie przez cały rok.

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o bluszcz pospolity w domu? Najważniejsze jest nawadnianie

Ponieważ bluszcz pospolity radzi sobie praktycznie w każdych warunkach, nie ma znaczenia, w jakiej temperaturze będziemy go trzymać ani gdzie go postawimy. Istotne jest natomiast jego podlewanie. Podłoże powinno być zaledwie lekko wilgotne, a liście należy regularnie spryskiwać. Kolejną ważną rzeczą jest, by regularnie go przycinać, skracając pnącza. Należy to robić dwa razy do roku.

Bluszcz pospolity w doniczce. Zobacz, jak go eksponować, by wyglądał pięknie cały rok

Z racji, że bluszcz jest pnączem samoczepnym, jeśli na swojej drodze spotka jakąś podporę, będzie się po niej wspinał. Dlatego oprócz doniczki potrzebna będzie nam specjalna drabinka lub klatka, żeby kwiat mógł wzdłuż niej rosnąć. Jeśli nie chcesz, żeby kwiat piął się w górę, możesz postawić doniczkę na wysokiej szafie lub kwietniku i pozwolić mu opadać w dół. Możliwości jest wiele. Coraz popularniejsze jest również podwieszanie go pod sufitem.

Nie tylko bluszcz pospolity. Pnącza, które możesz uprawiać w domu

Jeżeli chcesz uprawiać w swoim mieszkaniu pnącza, warto wiedzieć, że oprócz bluszczu pospolitego jest jeszcze jedna odmiana, którą można w ten sposób hodować. Jest to bluszcz kanaryjski, który różni się od pospolitego tym, że ma o wiele większe liście. Ponieważ osiągają do 15 centymetrów długości, będą prezentowały się najlepiej w przestronnych mieszkaniach. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest on tak odporny na zimno jak jego brat. Musi być zatem trzymany w dobrze ogrzewanych pomieszczeniach.

Więcej o: