Genialny odstraszacz na nornice! Ten napój nie tylko przepędzi gryzonie, ale też odżywi rośliny

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Mimo swojego niepozornego wyglądu te małe gryzonie mogą wyrządzić całkiem spore szkody naszym roślinom. Jeśli zauważymy ich obecność, warto rozważyć sprawdzone humanitarne sposoby na gryzonie. Działa lepiej niż trutka na nornice!

Nornice to niewielkie gryzonie, które żywią liśćmi, pąkami, nasionami, kłączami, ale też i owadami. Budują one również korytarze tuż pod powierzchnią ziemi, co jest dodatkowym źródłem szkód. Istnieją sposoby, które powinny uchronić nas przed pojawieniem się nornic w naszym ogrodzie. Jeśli jednak szkodnik już się zadomowił, nadal możemy go odstraszyć bez wyrządzania mu krzywdy.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Szukasz porad ogrodowych? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Skuteczny sposób na nornice? W ten sposób możesz zapobiegać problemowi

Jednym z najprostszych sposobów na zniechęcenie nornic do naszego ogrodu jest posadzenie odpowiednich roślin. Sprawdzi się tu wilczomlecz, korona cesarska, czosnek lub też mięta. Nornice nie znoszą ich zapachu. Warto dbać o to, aby ściółka na naszej posesji nie była zbyt wysoka, a drzewa u dołu pnia zabezpieczać specjalnymi osłonkami. Co więcej, nornice nie lubią obecności innych zwierząt, więc jeśli posiadasz psa lub kota, możesz zabierać pupila ze sobą na działkę.

Domowe sposoby na nornice. Przygotuj opryski z tego popularnego napoju

Skutecznym sposobem walki z nornicami, które już się pojawiły, są opryski z kawy. Do ich przygotowania wystarczy letni napar kawowy wymieszać z wodą w stosunku 1:4. Otrzymaną mieszankę przelewamy do spryskiwacza i spryskujemy liście roślin. Kawowy oprysk odstraszy nie tylko nornice, ale i ślimaki, a jego dodatkową zaletą jest odżywienie roślin.

Gryzonie nie lubią hałasu. Wykorzystaj butelki, jako odstraszacza na nornice

Nornice mają wrażliwy słuch i boją się hałasu. Butelki lub puszki umieszczone na kijach wbitych w ziemię będą poruszać się pod wpływem wiatru i jednocześnie wydawać dźwięki. To powinno być wystarczające, aby zniechęcić gryzonie do przebywania w pobliżu naszych upraw. Alternatywnie możemy również kupić w sklepie specjalny odstraszacz dźwiękowy, ale w tym przypadku musimy oczywiście liczyć się z większym kosztem.

Więcej o: